Pozícía: útočník
Aktuálna kategória: "A" reprezentácia muži
Počet zápasov v aktuálnej kategórii: 2 (A) / 18 (U21) (hasta julio de 2024)
Počet gólov v kategórii: 0 (A) / 10 (U21)
Španielsko získalo zlatú medailu na olympijských hrách. Svoje úspechy zvyšuje v lete 2024 po víťazstve na Eure v Nemecku. Vo finále zdolali domáce Francúzsko po predĺžení (3:5). Táto konfrontácia sa odohrala 9. augusta v Parc des Princes v Paríži. S tímom, ktorý vedie Santi Denia, dvakrát skórovali Fermín López (min 18 a 25) a Sergio Camello (min 101 a 120+1). Alex Baena zavŕšil výsledok z priameho kopu (min 28). Góly skupiny, ktorú pripravil Thierry Henry, strelili Maghnes Akliouche (min 79) a Jean-Philippe Mateta z penalty (min 90+3). La Roja dosiahne olympijské zlato o 32 rokov neskôr. Abel odohral proti Francúzom (kapitán) 83 minút. Strelil na 1:2 odrazom od brankára.

Od leta 2024 hrá za Gironu v La Lige.

1. septembra 2023 je súčasťou výzvy, ktorú vyhlásil Luis de la Fuente na zápasy (Euro-2024) proti Gruzínsku v Tbilisi a proti Cypru v Granade.

Španielsko do 21 rokov skončilo na európskom šampionáte ako druhé. Vo finále prehrali s Anglickom (0:1). Táto konfrontácia sa odohrala 8. júla 2023 v Batumi Arene (Batumi, Gruzínsko). Abel Ruiz odohral celý zápas. V 90+9 minúte premárnil Abel pokutový kop, keď ho rozbil brankár James Trafford (Manchester City). Tento maximálny trest spáchal Levi Colwill (Chelsea) na samotnom Abeli ​​Ruizovi. Stačil tak gól v 45.+4. minúte Curtisa Jonesa (Liverpool) po priamom kope ľavačkou Colea Palmera (Manchester City).

Španielsko postúpilo do finále ME hráčov do 21 rokov. V semifinále zdolali Ukrajinu (5:1). Santi Denia zopakoval základnú zostavu. Abel odohral 90 minút. Táto konfrontácia sa odohrala na štadióne Steaua (Bukurešť, Rumunsko) 5. júla 2023. Artem Bondarenko posunul tím vedený Ruslanom Rotanom (min 13) dopredu. Za La Rojita skórovali presne Abel Ruiz (min 17), Oihan Sancet (min 24), Antonio Blanco (min 54), Aimar Oroz (min 68) a Sergio Gómez (min 78).
Vo štvrťfinále Španielsko vyradilo Švajčiarsko. Presadili sa v predĺžení (2:1). Abel odohral 120 minút. Tento zápas sa hral na štadióne Giulesti (Bukurešť) 1. júla. Sergio Gómez nevyvážený pre tím, ktorý trénoval Santi Denia (min 68). Za tím vedený Patrickom Rahmenom remizoval Zeki Amdouni (min 90+1). Víťazný gól strelil Juan Miranda (min 103), po asistencii Aimara Oroza.
So Španielskom hrá vo finálovej fáze európskeho šampionátu hráčov do 21 rokov medzi júnom a júlom 2023 v dejinách Rumunska a Gruzínska. Režíruje ho ako tréner Santi Denia.

Od februára 2020 patríl Sporting de Braga, ktorá súťaží v Liga NOS (Portugalská prvá divízia).
Do januára 2020 hral s Barcelonou B v druhej divízii B (19 zápasov a tri góly v úvodnej polovici sezóny).
Pripravoval sa v základných kategóriách FC Barcelona. Bol vyhlásený za finalistu sveta do 17 rokov v Indii. Narodil sa v Almussafes (Valencia).

Posledná aktualizácia: 26 AUG 2024