Pozícía: stredopoliar
Aktuálna kategória: "A" reprezentácia muži
Počet zápasov v aktuálnej kategórii: 33 (también en Córdoba)
Počet gólov v kategórii: 6
Španielsko dosahuje matematický postup do štvrťfinále európskeho turnaja po štyroch dňoch. V A4-skupine Ligy národov zdolal 15. októbra 2024 tím pripravený Luisom de la Fuente v Córdobe Srbsko na čele s Draganom Stojkovićom (3:0). Skóre otvoril Aymeric Laporte (min 5), keď hlavičkoval domov po tom, čo z pravého krídla poslal Pedro Porro. Álvaro Morata zvýšil vedenie (min 67) strelou ľavačkou, za asistencie Fabiána Ruiza po rozohrávke medzi Dani Vivianom a Mikelom Oyarzabalom. Konečný výsledok dosiahol Alex Baena z priameho kopu (min 77). Morata dostal penaltu nad brvno (min 54). Najvyšší trest spáchal Veljko Birmančević (Sparta Praha). Mikel Merino hlavičkoval do žrde (min 16). Priamu červenú kartu dostal (min 76) Strahinja Pavlović (AC Miláno). Fabián odohral 82 minút.

Španielsko sa po troch dňoch európskeho turnaja organizovaného UEFA dostalo na čelo A4-skupiny Ligy národov so siedmimi bodmi. 12. októbra 2024 tím pripravený Luisom de la Fuente v Murcii porazil Dánsko na čele s Larsom Knudsenom (1:0). Jediný gól strelil Martin Zubimendi (min 79) po hlavičke obrancu Victora Nelssona (Galatasaray). Bol to prvý gól, ktorý Dáni v súťaži inkasovali. V 90+3 minúte debutoval Sergio Gómez (Real Sociedad). Fabián odohral celých 90 minút.
Luis de la Fuente ho zaradil medzi 25 hráčov na zápasy Ligy národov proti Dánsku a Srbsku v októbri 2024.

Španielsko zdolalo Švajčiarsko (1:4) v druhom kole Ligy národov (skupina A4) v ​​Ženeve 8. septembra 2024. Presne Fabián Ruiz strelil dva góly, oba ľavou nohou: 0:2 (min 13), po odrazená lopta od brankára Gregora Kobela po strele Nica Williamsa. 1:3 (min 77), po asistencii Ferrana Torresa. Výhru zavŕšili Joselu Mato (0:1, min 4, hlavička, asistencia Lamine Yamal) a Ferran Torres (1:4, min 80, podanie Joselu). Robin Le Normand bol vylúčený priamou červenou kartou (min 21). Švajčiarsky gól strelil Zeki Amdouni (1:2 min 41) a tento útočník turecko-tuniského pôvodu trafil z priameho kopu aj drevo (min 25). Fabián odohral 81 minút.
Srbsko a Španielsko remizovali (0:0) na začiatku Ligy národov (skupina A4) v ​​Belehrade 5. septembra 2024. Fabián odohral 76 minút.
Luis de la Fuente ho povolal na zápasy Ligy národov 5. septembra 2024 proti Srbsku v Belehrade a o štyri dni neskôr proti Švajčiarsku v Ženeve.

Španielsko vyhralo štvrtý Euro pohár. Kontinentálny úspech vyvrcholil 14. júla 2024 v Berlíne. Tím vedený Luisom de la Fuentem vo finále zdolal Anglicko (2:1). Nico Williams (hráč zápasu) otvoril skóre (min 47) po asistencii Lamine Yamal (prelomový hráč Eura). Cole Palmer vyrovnal (min 73), podával Jude Bellingham. Víťazný gól strelil Mikel Oyarzabal (min 86), po asistencii Marca Cucurellu. Rodri Hernández bol vyhlásený za najlepšieho futbalistu Eura a Dani Olmo za zlatú kopačku. Fabián odohral 90 minút.

Španielsko dostane miestenku do finále Eura proti Anglicku. Porazili Francúzsko (2:1) v Mníchove 9. júla 2024. Randal Kolo Muani posunul francúzsky tím dopredu, keď zamieril domov (min 9), po asistencii Kyliana Mbappého. Lamine Yamal (hráč zápasu) vyrovnal strelou ľavačkou (min 21), pri podaní Álvara Moratu. Víťazný gól strelil Dani Olmo (min 25) po odklone od Julesa Koundého. Fabián odohral 90 minút.

Španielsko postúpilo do semifinále Eura. Vo štvrťfinále zdolali Nemecko (1:2) v Stuttgarte 5. júla 2024. Dani Olmo (Muž zápasu) posunul La Roja do vedenia svojim druhým gólom na turnaji (min 51), po asistencii Lamine Yamal s ľavá noha. Dani nahradil zraneného Pedriho (min 8). Füllkrug nastrelil žrď (min 77). Vyrovnal Florian Wirtz (min 89), po asistencii Kimmicha hlavičkou a akcii Kroosa. Už v predĺžení strelil víťazný gól Mikel Merino, keď zakončil hlavičkou (min 119) pri podaní Olma. Za dve žlté karty dostal červenú kartu Dani Carvajal (min 120+6). Fabián odohral 102 minút.

Španielsko postúpilo do štvrťfinále Eura. Tím pod vedením Luisa de la Fuenteho porazil Gruzínsko (4:1) 30. júna 2024 v Colonii. Góly strelili Rodri Hernández (hráč zápasu), ľavonohý (1:1, min 39); Fabián Ruiz, hlavička (2:1, min 51); Nico Williams (3:1 min 75); a Dani Olmo (4:1, min 83). Asistencie si pripísali Nico, Lamine Yamal, Fabián a Mikel Oyarzabal. Gól tímu pripraveného Willym Sagnolom bol zrátaný vlastný gól Robin Le Normand (0:1, min 18), po podaní z pravého krídla Otara Kakabadzeho. Fabián odohral 81 minút.

Španielsko zdolalo Taliansko 1:0 a postupuje do osemfinále ako prvé v skupine. Zodpovedalo to druhému zápasu B-skupiny Eura v Nemecku. V Gelsenkirchene (20. júna 2024) si jediný gól strelil Riccardo Calafiori do vlastnej brány (min 55). Tejto hry sa zúčastnili Pedri, Nico (hráč zápasu) a Morata. V 90+4 minúte striedal Fabián.

Futbalisti Španielska zvíťazili v zápase B-skupiny na ME v Nemecku nad Chorvátskom 3:0. V úvodnom šlágri finálového turnaja na Olympijskom štadióne v Berlíne (15. 6. 2024) padli všetky tri góly v prvom polčase. V 29. minúte kolmá prihrávka z polovice ihriska od Ruiza na nabiehajúceho Moratu, ktorý prekonal Livakovića. Onedlho nadviazal Fabián Ruiz v 32. minúte po asistencii Pedriho. Lamine Yamal po rohu nacentroval do pokutového územia, kde sa Dani Carvajal dostal pred Pongračića a v páde strelil tretí gól v 45+2. minúte. V 80. minúte Rodri zatiahol ručnú brzdu pred Petkovičom a Chorváti dostali možnosť kopať jedenástku. Sám faulovaný chorvátsky útočník ju nepremenil keď Unai Simón odmietol loptu a aj keď v pokračujúcej akcii dopravil loptu do siete, gól neplatil v dôsledku priestupku, ktorý schválil VAR. Fabián odohral 90 minút.

Je súčasťou konečného zoznamu 26 futbalistov na európskom šampionáte.

Španielsko uzavrelo prípravu s výhľadom na tohtoročné letné Euro v Nemecku. Tím vedený Luisom de la Fuentem zdolal Severné Írsko (5:1) 8. júna 2024 na Malorke. Pedri González dosiahol double: 1:1 (min 12), Nacho Fernández podával v zadnej zóne, hráč Tenerife si zahral osobnú hru a skóroval mimo územia. 3:1 (min 30), po akcii Marca Cucurellu a asistencii Nica Williamsa. Boli to prvé góly Pedriho v tíme. Kapitán Álvaro Morata zvýšil na 2:1 (min 18), keď zakončil hlavičkou, asistoval mu Jesús Navas a rozohral Lamine Yamal. Lamine presne asistoval ľavačkou na 4:1 (min 36), dielo Fabiána Ruiza aj ľavou nohou. Už v druhom polčase stanovil konečný výsledok Mikel Oyarzabal (min 60), ktorý vyvrcholil po ďalšej asistencii Lamineho ľavačkou. Tím Severného Írska, vedený Michaelom O'Neillom, sa dostal do vedenia, keď uplynulo iba 66 sekúnd zápasu: po priamom kope ľavou nohou debutanta Caolana Boyd-Munce (St Mirren), zamieril do sieť Dan Ballard (Sunderland). Fabián odohral 90 minút.

27. mája 2024 ho Luis de la Fuente zaradil do prvého zoznamu pre majstrovstvá Európy s 29 hráčmi.

Španielsko a Brazília uzavreli okno FIFA v marci 2024 nerozhodne (3:3). Táto priateľská prípravná konfrontácia sa hrala na štadióne Bernabéu 26. marca. Rodri Hernández (kapitán) strelil dva góly z penált (min 12 a 87). Dani Olmo zvýšil na 2:0 (min 37), keď zakončil ľavou nohou po asistencii Lamine Yamal. Fabián odohral 90 minút.

Španielsko skončilo na prvom mieste v skupine A pred Euro Nemecko-2024. V posledný deň zdolali Gruzínsko (3:1). Táto konfrontácia sa hrala 19. novembra na štadióne Zorrilla (Valladolid). Skóre otvoril Robin Le Normand (min 4), ktorý zakončil hlavičkou po priamom kope Ferran Torres. Tím vedený Willym Sagnolom vyrovnal z protiútoku ľavačkou Khvicha Kvaratskhelia (Neapol) po asistencii Giorgia Chakveladzeho (min 10). Ferran opäť posunul dopredu La Roja (min 55), keď hlavičkoval v podaní Josého Luisa Gayá. Konečné 3:1 si strelil vlastným gólom z hlavičky Luka Lochoshvili po strele Lamine Yamal ľavačkou (min 72). Gavi musel byť vystriedaný pre zranenie kolena (min 26). Fabián odohral 90 minút.
Volal Luis de la Fuente v okne FIFA v novembri 2023 na zápasy proti Cypru a Gruzínsku.

Španielsko matematicky postúpilo na nemecké Euro-2024. Tím vedený Luisom de la Fuentem porazil v Osle Nórsko (0:1). Ten jediný gól strelil Gavi (min 49), keď po odraze zakončil ľavačkou. Táto konfrontácia sa hrala na Ullevaal Stadion 15. októbra 2023. Debutoval Alfonso Pedraza (Villarreal) z Córdoby. Fabián odohral 90 minút.
Vybral si ho Luis de la Fuente na zápasy proti Škótsku (12. októbra v La Cartuja v Seville) a Nórsku (o tri dni neskôr v Osle).

Španielsko vyhralo návštevu Gruzínska (1-7). Táto konfrontácia sa odohrala na Národnom štadióne Borisa Paichadze-Dinamo Arena v Tbilisi 8. septembra. Fabián odohral 90 minút.
1. septembra 2023 je súčasťou výzvy, ktorú vyhlásil Luis de la Fuente na zápasy (Euro-2024) proti Gruzínsku v Tbilisi a proti Cypru v Granade.

Španielsko dobylo Ligu národov. Fabián odohral vo finále 78 minút. Po 0:0, ktoré zostalo v predĺžení, La Roja zdolala Chorvátsko (5:4) na strely. Hralo sa 18. júna 2023 na Stadion De Kuip (Rotterdam, Holandsko).
Španielsko sa dostalo do finále Ligy národov. Fabián Ruiz odohral 18 minút. Tím vedený Luisom de la Fuentem zdolal 15. júna 2023 na štadióne FC Twente Stadion (Enschede, Holandsko) Taliansko (2:1). Góly strelili Yeremy Pino (1:0, min 3) a Joselu Mato (2:1, min 88). Uznal gól z pokutového kopu (1:1, min 11), skóroval Ciro Immobile a previnil sa rukou nováčika Robina Le Normanda.
Luis de la Fuente ho predvolal do Final Four Ligy národov v Holandsku v júni 2023.

Fabián Ruiz odohral 11 minút na začiatku Euro-2024 (kvalifikačná skupina A). Pri debute Luisa de la Fuenteho vo funkcii trénera Španielsko porazilo Nórsko na štadióne La Rosaleda (Málaga) 25. marca 2023 (3:0). Skórovali Dani Olmo (min 13) a debutant Joselu Mato (min 83 a 85).

Od leta 2022 hrá vo Francúzsku za PSG.

Na začiatku európskeho šampionátu na štadióne La Cartuja (Sevilla), odohral v skupine E 5 minút proti Švédsku (0:0) a 24 proti Poľsku (1:1).

Od leta 2018 súťažíl s SSC Neapol.
Štartoval v základných kategóriách Realu Betis, až kým nedosiahol skok do prvého tímu. Bol zapožičaný v Elche (od januára do júna 2017).
Fabián Ruiz Peña sa narodil v Los Palacios (Sevilla).

Posledná aktualizácia: 16 OKT 2024