Aktuálna kategória: "A" reprezentácia muži
Počet zápasov v aktuálnej kategórii: 138 (vrátane zápasu proti Lichtenštajnsku)
Počet gólov v kategórii: 26
Marek Hamšík nebude v realizačnom tíme nového trénera futbalistov SSC Neapol Francesca Calzonu (20. februára 2024). V tejto fáze kariéry a života uprednostňuje pobyt vo svojej vlasti, so svojou rodinou, pri svojich mladých futbalistoch, ktorých trénuje a rozvíja v akadémii, ktorej venuje veľa času. Neapol zostáva jeho domovom a jedného dňa by sa mohol stať nielen srdcovou záležitosťou, ale aj jeho pracoviskom. Momentálne sa však rozhodol takto a poďakoval sa Calzonovi za dôveru, píše denník Corriere dello Sport. S Calzonom bude spolupracovať naďalej iba v slovenskej reprezentácii, kde má úlohu tímového manažéra. Od talianskeho kouča dostal pozvanie, aby ho nasledoval do Neapola, no niekdajší stredopoliar SSC sa mu poďakoval a ponuku odmietol.

Marek (kapitán tímu) odohral 77 minút (20. jún 2023, Rheinpark Stadion - Vaduz). Reprezentačný rekordér Marek Hamšík si pripísal 138. zápas za národný tím. Slovenskí futbalisti zvíťazili v zápase kvalifikácie na Euro 2024 na pôde Lichtenštajnska 0:1. Jediný gól duel strelil v úplnom závere prvého polčasu Vavro, ktorý po rohu Suslova a predĺžený centra od Hancka skóroval hlavou - 0:1.
Marek odohral 81 minút. Triumfom 1:2 na Islande si vylepšili vyhliadky na postup na európsky šampionát. V drese Slovenska sa presadili Juraj Kucka a Tomáš Suslov (Kvalifikácia ME, Skupina J, 2022/2023, 17.06.2023, Laugardalsvöllur - Reykjavik). Kucka otvoril skóre po tvrdej strele spoza šestnástky – 0:1 (min 27). Bol to jeho dvanásty gól, v drese Slovenska už odohral 98 zápasov. Aktivita domácich po góle mierne ochabla, napriek tomu sa im ešte do prestávky podarilo vyrovnať. Thorsteinssonov pokus vyrazil Dúbravka pred Willumssona, ktorého fauloval Hancko a Alfred Finnbogason z bieleho bodu nezaváhal – 1:1 (min 41). Gudmundsson chcel odkopnúť loptu vo vlastnom pokutovom území, napálil ju však do Suslova a od neho skončila kuriózne v domácej sieti – 1:2 (min 70). Situáciu ešte skúmal VAR, ktorý gól potvrdil. Slováci majú po troch odohratých zápasoch na konte sedem bodov a upevnili si druhé miesto v tabuľke J-skupiny za deväťbodovým lídrom Portugalskom.
Reprezentačný tréner Francesco Calzona nominoval na kvalifikačný dvojzápas na Islande (17. 6. v Reykjavíku) a v Lichtenštajnsku (20. 6. vo Vaduze).

20.11.2022, v stretnutí na Tehelnom poli sa rozlúčil s reprezentačnou kariérou dlhoročný kapitán Marek Hamšík, ktorý odišiel z ihriska v 89. minúte za mohutného potlesku domácich fanúšikov. Slovenskí futbalisti remizovali v prípravnom zápase s Čile 0:0. Marek odohrál proti Čile 136. zápas. Oznámil svoje rozhodnutie v máji doma v Banskej Bystrici. Má rekord ako najlepší reprezentačný strelec (26 gólov).

Marek Hamšík oznámil v 23. máji 2022 svoj koniec reprezentačnej kariéry. Stredopoliar v príspevku na Facebooku napísal: "Nebolo to jednoduché, dlho som rozmýšľal, no po pätnástich rokoch som sa rozhodol uzavrieť významnú a nádhernú časť mojej futbalovej kariéry. Ukončil som moju reprezentačnú futbalovú kariéru. Bola to dlhá a krásna cesta, na ktorú som veľmi pyšný. Som až dojatý, že som mohol byť pri všetkých najväčších úspechoch slovenskej futbalovej reprezentácie. Mohol som byť súčasťou tímu, ktorý absolvoval v roku 2010 svetový šampionát v Juhoafrickej republike a v rokoch 2016 a 2021 sa dostal na majstrovstvá Európy. Bolo pre mňa veľkou cťou viesť vo viac ako päťdesiatich dueloch národný tím Slovenska aj ako kapitán. Reprezentovať moju krajinu som vždy bral ako obrovskú česť, zodpovednosť a snažil sa vždy vydať zo seba všetko pre našich fanúšikov. Vždy bolo nádherné spievať pred zápasmi slovenskú hymnu a vidieť na tribúnach fanúšikov s našimi vlajkami. Človek väčšiu motiváciu ani nepotreboval... Ďakujem všetkým trénerom, spoluhráčom a realizačným tímom, s ktorými som mal tu česť pracovať a spolu sa snažili robiť všetko pre úspech slovenského futbalu! Vidíme sa na zápasoch našej reprezentácie!
Slovensko do toho!!! Marek", zhrnul na rozlúčku, takže už sa nezúčastnil, keď v rokoch 2022-2023 sa začala Liga národov.

ZO ŠVÉDSKA DO TURECKA V ROKU 2021

Marek Hamšík odchádzal z IFK Göteborg. Vo Švédsku bol pritom len od marca 2021. Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie je od júla 2021 hráčom tureckého Trabzonsporu za dva roky, s vedením jeho manažéra Juraja Vengloša. "Transfer sa zrodil rýchlo, klub a tréner mali veľký záujem. Rozhodol som sa ľahko. Myslím si, že som sa rozhodol správne a najlepšie pre mňa", citoval Hamšíka jeho oficiálny web. Trabzonspor v Süper Lig obsadil štvrtú priečku a v tejto sezóne odohra Európsku konferenčnú ligu.

KVALIFIKÁCIE MS 2022

Slovenskí futbalisti vyhrali v kvalifikácii MS 2022 nad Cyprom 2:0 (7. sep 2021), na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. Strelecky sa presadili hráči Ivan Schranz a Martin Koscelník. Marek odohral 90 minút.
4. sep 2021, v piatom zápase kvalifikácie MS 2022 slovenskí futbalisti utrpeli prvú prehru. Slováci doma podľahli úradujúcim vicemajstrom sveta Chorvátom (0:1). Rozhodol gólom v 86. min stredopoliar Interu Miláno Marcelo Brozovič. Marek odohral 62 minút.
1. sep 2021, futbalisti Slovenska remizovali v Slovinsku (1:1). Jediný gól Slovenska strelil Róbert Boženík (H-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta do Kataru 2022). Marek odohral 90 minút.
Na ihrisku La Cartuja (Sevilla) nastúpil proti Španielsku 89 minút. Slovensko toto leto 2021 uzavrelo účasť na európskom šampionáte.
78 minút proti Švédsku Marek nastúpil v Petrohrade v skupine E. Švédi zvíťazili, keď z penalty premenil Emil Forsberg (1:0, 77. minúta). Dúbravka penaltu sa dopustila Robina Quaisona.
Na začiatku európskeho šampionátu v ruskom meste Petrohrad, Marek odohral 90. minút proti Poľsku (slovenské víťazstvo 1:2), 14. 6. 2021. Zasahoval do hry 0:1.

KRÁTKE FÁZA VE ŠVÉDSKOM FUTBALE

Vo Švédsku bol pritom len od marca 2021: 8. marca 2021 IFK Göteborg oficiálne zverejnil že po úspešnom vykonaní zodpovedajúcej lekárskej prehliadky, bol kontrakt Mareka Hamšíka podpísaný týmto švédskym klubom. Podpísaná zmluva v súčasnosti sa predlžuje do 30. augusta tohto roka. Ukazuje číslo 17.
"Od nášho prvého kontaktu udržiavame veľmi pozitívny dialóg; zhodujeme sa na našich futbalových prístupoch. Marek sa cíti veľmi motivovaný. Jeho vlastnosti spojené s futbalom ho spolu s charizmou, profesionalitou a vášňou, robia jedinečným", uviedol športový riaditeľ klub "Blåvitt", Pontus Farnerud.
"Marek je pracovitý útočný stredopoliar. Jeho výkon zvýšil veľkú časť úspechov Neapola i slovenskej reprezentácie. Pracuje predovšetkým pre tím; uprednostňuje prínos skupiny futbalistov. Dokonale zapadá do našich futbalových smerníc s ohľadom na naše projekty, klub a tím", zdôrazňuje ďalší dôležitý športový manažér IFK Göteborg, Håkan Mild.
Marek pochádzal z čínskeho klubu Dalian Pro z najvyššej profesionálnej súťaže v tejto ázijskej krajine. Svoju najlepšiu športovú kariéru v elite rozvíjal v rokoch 2007 až 2019 ako člen SSC Neapol. V tomto talianskom klube strelil počas 409 vystúpení v Serii A 100 gólov a 79 asistencií.
Za A-mužstvo debutoval v priateľskom zápase 7. februára 2007 proti Poľsku, ktorý skončil 2–2.
V marci 2005 skočil z nižších kategórií do prvého tímu Brescie Calcio. V roku 2007 bol preložený do Neapolu.
V lete 2004 nastúpil do talianskeho futbalu. Prišlo to zo bratislavského Slovana.
Začínal v klube Jupie Podlavice, neďaleko svojho rodného mesta.
V súčasnosti Jupie Futbalová škola Mareka Hamšíka v mládežníckych kategóriách vychováva viac ako 300 hráčov.
Marek Hamšík sa narodil v Banskej Bystrici (27. 7. 1987).

Posledná aktualizácia: 28 MÁJ 2024