Pozícía: útočník
Aktuálna kategória: "A" reprezentácia muži
Počet zápasov v aktuálnej kategórii: 26 (aj proti Anglicku)
Počet gólov v kategórii: 6
Slovenskí futbalisti remizovali vo svojom treťom zápase v C-divízii Ligy národov so Švédskom 2:2 (11.10.2024). Pred začiatkom duelom si Ivan Schranz prebral z rúk prezidenta zväzu Jána Kováčika Zlatú kopačku pre najlepšieho strelca uplynulých ME v Nemecku. Hostia viedli na Tehelnom poli zásluhou Yasina Ayariho a Kena Semu (min 25 y 32), no Slováci vyrovnali po dvoch góloch Davida Strelca (min 44 y 72).
V okne FIFA v októbri 2024 chýbal pre zranenie.

V nominácii trénera slovenskej futbalovej reprezentácie Francesca Calzonu na úvodné dva zápasy novej edície Ligy národov: 5. septembra 2024 v Tallinne proti Estónsku a 8. septembra v Košiciach hostia Azerbajdžan. Ďalším účastníkom 1. skupiny C-divízie LN je Švédsko.

Slováci v osemfinálovom súboji ME (Arena AufSchalke, Gelsenkirchen) prehrali s Anglickom 1:2 po predĺžení (30.6.2024). Tím trénera Francesca Calzonu sa aj v štvrtom stretnutí na EURO 2024 ujal vedenia, skóre otvoril v 25. minúte Ivan Schranz, pre ktorého to bol už tretí presný zásah na turnaji, pričom vyrovnanie v riadnom hracom čase zariadil v predposlednej minúte Jude Bellingham. Rozhodol v úvode predĺženia kapitán Harry Kane. V 90+3 minúte vystriedal Ivan.

Slovenskí futbaloví reprezentanti sa prebojovali do osemfinále ME v Nemecku. Postup spečatili remízou 1:1 (Waldstadion, Frankfurt) s Rumunskom v záverečnom zápase v E-skupine (26.6.2024), v ktorej obsadili so ziskom štyroch bodov a skóre 3:3 tretie miesto. V osemfinále čelí Anglicku. Tím trénera Francesca Calzonu sa ujal vedenia, skóre otvoril v 24. minúte Ondrej Duda, ktorý sa presadil hlavičkou po centri Juraja Kucku. Rumunsko vyrovnal v 37. minúte zásluhou Răzvana Marina, ktorý premenil pokutový kop nariadený po faule Dávida Hancka na Ianisa Hagiho. Slováci sa do vyraďovačky dostali druhýkrát pri svojej tretej účasti na finálovom turnaji ME v ére samostatnosti. Majú šancu prekonať svoje maximum z EURO 2016 vo Francúzsku, kde skončili na 14. mieste. Ivan odohral 78 minút.

Slovenskí futbalisti prehrali vo svojom druhom zápase na ME v Nemecku (Düsseldorf Arena) s Ukrajinou (1:2). V stretnutí E-skupiny (21 jún 2024) síce vyhrávali po prvom polčase 1:0 presne vďaka Ivanovi Schranzovi pri zakončení hlavičkou v 17. minúte, po asistencii Lukáša Haraslína a vhadzovaní. Schranz sa presadil v druhom stretnutí za sebou a stal sa vôbec prvým hráčom Slovenska, ktorý zaznamenal viac ako jeden gól na európskom šampionáte. V 34. minúte presadil Tymčyk, jeho strela trafila žrď. V 54. minúte sa po Zinčenkovej prihrávke do pokutového územia presadil Šaparenko ľavák (1:1). V 74. minúte preklopil Mudryk, ktorý strelou z uhla trafil konštrukciu bránky. V 80. minúte Šaparenko vyslal do šestnástky Jaremčuka, ktorý si zachoval chladnú hlavu a skóroval proti brankárovi (1:2). Ivan odohral 86 minút.

Slovenskí futbalisti zvíťazili vo svojom úvodnom zápase E-skupiny ME nad Belgickom 1:0. Vo Frankfurte (17.6.2024) skóroval ako jediný v siedmej minúte krídelník Ivan Schranz. Rozohrávku pokazil Orel Mangala a po efektnej pätičke Ivana Schranza sa dostal k strele Juraj Kucka, ktorého pokus vyrazil Koen Casteels priamo pred Schranza a ten poslal Slovensko do vedenia. Ivan odohral 81 minút.

Slovensko zvíťazilo vo svojom druhom priateľskom prípravnom zápase nad Walesom 4:0 (9. júna 2024). V Trnave skórovali Juraj Kucka (min 45), Róbert Boženík (min 56), Ethan Ampadu vlastným gólom (min 60) a László Bénes (min 90). Asistencie si pripísali Lukáš Haraslín (dvaja) a Dávid Hancko. Ivan odohral 71 minút.

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona ho zaradil v 07. jún 2024 konečnú nomináciu 26 hráčov na majstrovstvá Európy v Nemecku.
Do prípravy nastúpi v 31.mája. Bude hlavná fáza na blížiace majstrovstvá Európy 2024. Tréner Francesco Calzona na kemp povola 32 hráčov. O tom, ktorých 26 reprezentantov pocestuje do Nemecka na ME, sa rozhodne 7. júna.

Ivan Schranz bol povolaný na dva priateľské zápasy FIFA Window v marci 2024, ale následne chýbal pre zranenie. „U Ivana Schranza pretrvávajú chronické bolesti v oblasti pravého triesla a rezonancia ukázala akútne zhoršenie. V poriadku by mohol byť za 3-4 týždne,“ dodal doktor Fegyveres.

Slovenskí futbalisti spečatili postup na záverečný turnaj ME vo futbale 2024, v predposlednom zápase kvalifikácie zdolali v Bratislave Island 4:2 (16.11.2023). O ich góly sa za nepriaznivého stavu 0:1 postupne postarali Juraj Kucka (min 30), z jedenástky Ondrej Duda (min 36) a po prestávke autor dvoch presných zásahov Lukáš Haraslín (min 47 a 55). Slovensko sa na ME predstaví tretíkrát za sebou. Ivan odohral 79 minút.
Reprezentačný tréner Francesco Calzona nominoval ho (9.11.2023) na posledný dvojzápas kvalifikácie ME 2024: 16. 11. o 20:45 s Islandom v Bratislave a 19. 11. o 20:45 s Bosnou a Hercegovinou v Zenici.

Slovensko sa blíži k Euro 2024 v Nemecku. Tím vedený Francescom Calzonom vyhral návštevu Luxemburska (0:1). Ten jediný gól strelil Dávid Ďuriš (min 77). Bol to jeho prvý gól v reprezentácii. Asistenciu si pripísal ľavačkou Dávid Hancko. Táto konfrontácia sa odohrala 16. októbra 2023 na Stade de Luxembourg. Ivan odohral 63 minút.

Slovensko prehralo v Porte proti Portugalsku (3:2), 13. októbra (skupina J, ktorá sa zúčastní Euro-2024). Táto konfrontácia sa odohrala na Estádio do Dragão. Slovenské góly dal Dávid Hancko strelou ľavačkou, ktorú tečoval António Silva (2:1, min 69); a Stanislav Lobotka (3:2, min 80). Zúčastnili sa László Bénes a Ondrej Duda. Cristiano Ronaldo strelil dva góly: 2:0 (min 29), keď premenil penaltu spáchanú za zásah Denisa Vavra rukou; a 3:1 (min 72). Svoje góly s Portugalskom zvyšuje na 125 (sedem na tomto Eure). Gonçalo Ramos otvoril skóre (min 18) hlavičkou. Pre útočníka PSG to bol siedmy gól v drese Portugalska v deviatich reprezentačných vystúpeniach. Bruno Fernandes si pripísal dve asistencie. Ivan odohral 87 minút.
Reprezentačný tréner Francesco Calzona nominoval ho na októbrový zraz, ktorého vrcholom sú zápasy kvalifikácie ME 2024 s Portugalskom (hrá sa 13. 10. v Porte) a Luxemburskom (16. 10. v Luxemburgu).

Slovensko prehralo s Portugalskom (0:1). Táto konfrontácia sa odohrala na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave 8. septembra. Bruno Fernandes (Manchester United) strelil jediný gól tímu vedeného Robertom Martínezom po asistencii Bernarda Silvu (Manchester City) v 43. minúte. Ivan odohral 63 minút.
Francesco Calzona ho zaradil do kádra v septembri 2023: dvojzápas s Portugalskom (8. 9. o 20:45 v Bratislave) a Lichtenštajnskom (11. 9. o 20:45 aj v Bratislave).

Ivan odohral 81 minút. Triumfom 1:2 na Islande si vylepšili vyhliadky na postup na európsky šampionát. V drese Slovenska sa presadili Juraj Kucka a Tomáš Suslov (Kvalifikácia ME, Skupina J, 2022/2023, 17.06.2023, Laugardalsvöllur - Reykjavik). Kucka otvoril skóre po tvrdej strele spoza šestnástky – 0:1 (min 27). Bol to jeho dvanásty gól, v drese Slovenska už odohral 98 zápasov. Aktivita domácich po góle mierne ochabla, napriek tomu sa im ešte do prestávky podarilo vyrovnať. Thorsteinssonov pokus vyrazil Dúbravka pred Willumssona, ktorého fauloval Hancko a Alfred Finnbogason z bieleho bodu nezaváhal – 1:1 (min 41). Gudmundsson chcel odkopnúť loptu vo vlastnom pokutovom území, napálil ju však do Suslova a od neho skončila kuriózne v domácej sieti – 1:2 (min 70). Situáciu ešte skúmal VAR, ktorý gól potvrdil. Slováci majú po troch odohratých zápasoch na konte sedem bodov a upevnili si druhé miesto v tabuľke J-skupiny za deväťbodovým lídrom Portugalskom.
Reprezentačný tréner Francesco Calzona nominoval na kvalifikačný dvojzápas na Islande (17. 6. v Reykjavíku) a v Lichtenštajnsku (20. 6. vo Vaduze).

Pozvánku na zápasy Ligy národov proti Azerbajdžanu (vo štvrtok 22. septembra o 20.45 v Trnave) a Bielorusku (v nedeľu 25. septembra o 18.00 v Bačke Topole, Srbské mesto).

Slovenskí futbalisti zvíťazili nad Bieloruskom 0:1 vo svojom úvodnom zápase 3. skupiny C-divízie Ligy národov (3. jún 2022). Ivan súťažil 59 minút. Jediný gól zápasu strelil striedajúci Tomáš Suslov (min 61). Zápas sa hral v srbskom meste Nový Sad, keďže situácia v Bielorusku nie je bezpečná pre vojenskú inváziu Ruska na Ukrajine. Slovensko hralo prvýkrát bez kapitána Mareka Hamšíka, ktorý ukončil reprezentačnú kariéru. V tíme chýbali aj Martin Dúbravka či Dávid Hancko.
Slovensko v druhý deň 3. skupiny C divízie Ligy národov (6. júna 2022) prehralo doma s Kazachstanom (0:1). Ivan súťažil 45 minút (prvá časť). Jediný gól zápasu strelil Aslan Darabajev (min 26, asistencia Elkhan Astanov). Hralo sa na Štadióne Antona Malatinského v Trnave.
V treťom termíne Ligy národov (10. júna) Slovensko vyhralo návštevu Dalga Areny v Baku nad Azerbajdžanom (0:1). Ivan súťažil 2 minút. Jediný gól zápasu strelil Weiss (min 81, asistencia Bero).

Slovenskí futbalisti vyhrali v kvalifikácii MS 2022 nad Cyprom 2:0 (7. sep 2021), na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. Strelecky sa presadili hráči presne Ivan Schranz (min 54) a Martin Koscelník (min 77). Ivan odohral 79 minút.
4. sep 2021, v piatom zápase kvalifikácie MS 2022 slovenskí futbalisti utrpeli prvú prehru. Slováci doma podľahli úradujúcim vicemajstrom sveta Chorvátom (0:1). Rozhodol gólom v 86. min stredopoliar Interu Miláno Marcelo Brozovič. Ivan odohral 62 minút.
1. sep 2021, futbalisti Slovenska remizovali v Slovinsku (1:1). Jediný gól Slovenska strelil Róbert Boženík (H-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta do Kataru 2022). Ivan odohral 76 minút.
Ivan Schranz sa zúčastnil úvodných troch zápasov fázy kvalifikačnej skupiny na majstrovstvá sveta Katar-2022. Na štarte na Cypre (0:0) vystriedal Bera v 78. min. Proti Malte v Trnave (2:2) nastúpil do hry v 82. minúte, keď vystriedal Hrošovského. Prvýkrát pôsobil ako štartér v rovnakom scenári proti Rusku (2:1), na poslednú chvíľu ho nahradil Strelec, 30. 3. 2021.

Od leta 2021 súťaži so Slaviou Praha.
Od leta 2020 odohrál za FK Jablonec v prvej lige Českej republiky. Odohral si aj v ďalších troch českých kluboch: České Budějovice, Dukla Praha a Sparta Praha; aj na Cypre s AEL Limassol. Na Slovensku patril Spartaku Trnava a FC Petržalka. Štartoval sa v mládežníckych tímoch FC Petržalka, ako aj v základnej timi Interu Bratislava a Akademii Jozefa Vengloše. Narodil sa v Bratislave (13. 9. 1993).

Posledná aktualizácia: 12 OKT 2024