Rayo Vallecano

RAYO VALLECANO
Rayo Vallecano začalo 11. septembra turnaj v novej kategórii First RFEF prehrou v Galícii proti Dépor Abanca (4:0 / Cris, Charlea, Evu a Millene). Carlos Santiso, ktorý pokračuje ako tréner madridského tímu, postavil Ana María de Murga, Irene Rodríguez, Estefanía Botera "Simona", Ariadna Rovirola, Laura Teruel, Miriam Valladolid, Claudia Cabezas, Mónica Braojos, Iris Ponciano (kapitánka), Irene Osorio a Sherifatu Sumaila. Zúčastnili sa aj Anita Almarza, Bruna Tavares, Rosario Vargas a Alba González. Prvý tím dopĺňa brankárka Andrea Tovar; obranné futbalistky Sara Velarde a Nerea Calzada; stredopoliarky alebo útočníci Marianela Szymanowski, Ana Gutiérrez, Nerea Fernández a Sarah Gorham.

TAKMER KOMPLETNE OBNOVENÁ SKUPINA

Brankárka Ana María de Murga prichádza do Rayo Vallecano toto leto 2022 zo Santa Teresa (Badajoz). Zasahovala s madridskými klubmi Torrelodones a Pozuelo. Zo spomínaného klubu Extremadura pochádza aj katalánska obrankyňa Ariadna Rovirola. Patrila FC Barcelona. Zo Santa Teresy pochádza aj severoamerická stredopoliarka Sarah Gorham. Hrala vo Švédsku a na Cypre.
Skúsená venezuelská brankárka Andrea Tovar pochádza z Getafe po prechode cez Alavés. Vo Venezuele bola členkou klubov Caracas, San José, La Guaira a Alianza Petrolera.
Z Pozoalbense (Córdoba) prichádza Kolumbijčanka Simona Botera, ktorá pôsobí ako stredná obrankyňa.
Stredopoliarka Alba González sa vracia do Raya po etapách v Castellóne a severoamerických tímoch.
Vracia sa aj skúsená argentínska futbalistka Marianela Szymanowski, ktorá päť sezón patrila do klubu Rayista. Hrala za Alcobendas, Valenciu a Espanyol. Ďalším návratom do klubu Vallecano je obrankyňa Laura Teruel. Súťažila s Atléticom de Madrid B.
Brazílska útočníčka Bruna Tavares prichádza z CD Castellón. Hrala v Brazílii s Atléticom Mineiro, v univerzitných tímoch Severnej Ameriky a v Madride CFF.
Útočná stredopoliarka Irene Osorio pochádza z Realu Oviedo, po súťaži v klube Torrelodones a v akadémiách Atlético de Madrid a Madrid CFF.
Ghanská útočníčka Sherifatu Sumaila odohrala minulú sezónu vo Valladolide za Parquesol. Vo Švédsku súťažila s Mallbackens IF (Värmland).
Pre Rayo Vallecano ju podpísala aj Irene Rodríguez. Začínala v Sporting de Huelva, hrala v Reale Unión Tacuense (Tenerife) a v minulej sezóne zasahovala v Zaragoze v Reto Iberdrola.
Panamská krídelníčka Rosi Vargasová patrila do Madridu CFF a Valencie B. V Kostarike hrala so Saprissa.
Prvou posilou klubu z Vallecana v lete 2022 bola stredopoliarka Miriam Valladolid z Atlética de Madrid B. Sedem kampaní patrila do červeno-bielej akadémie (kapitánka tímu). Začala v CD Móstoles.

Z Rayo B sa k prvému tímu pripájajú Anita Almarza, Claudia Cabezas, Mónica Braojos, Ana Gutiérrez, Nerea Calzada, Nerea Fernández, Sara Velarde, Laura Nieto, Sara Cobollo a Mireya Maestro; hoci počas tohto športového kurzu budú niektorí aj naďalej súťažiť s druhým tímom a/alebo trénovať s prvým tímom vedeným Carlosom Santisom.
Charlyann Pizzarello (rodáčka z Gibraltáru) a Maral Artin (Nemka arménskeho pôvodu) ešte neboli zaregistrované.

VÝSLEDKY PRED SEZÓNOM 2022

Rayo uzavrel prípravnú sezónu v lete 2022 víťazstvom 6:1 proti Olímpicu (Madrid). Skórovali Irene Osorio (dve), Ana Gutiérrez, Irene Rodríguez, Bruna Tavares a Iris Ponciano.
Porazil aj Cacereña (2:0) na ihrisku Ciudad Deportiva Fundación Rayo. Skórovali Nerea Fernández a Irene Osorio.
Vo Valdebebase podľahol Realu Madrid B (3-1). Gólom Rayistu bol priamy kop Laury Teruelovej. Proti Atléticu Baleares bolo zaznamenané 1:1. Gól strelila Iris Ponciano. Prípravná sezóna odštartovala v Ciudad Deportiva porážkou proti Getafe (2:3). Góly strelili Maral Artin a Iris Ponciano.

Toto leto 2022 opúšťajú klub rayista: Patri Hidalgo, Paula Fernández, Leles Carrión, Japonka Yoko Tanaka, Čiľanky Yanara Aedo a Camila Sáez; María Bores, Laia Ballesté, Ana Blanco, Patricia Larqué, Pauleta Sancho, Paula Andújar a Brazílčanka Isadora Freitas.

ZOSTUP KATEGÓRIE

Rayo Vallecano bol 17.4.2022 matematicky preradený do Reto Iberdrola po 19 sezónach v najvyššej kategórii španielskeho ženského futbalu. Tento pád do nižšej divízie bol zavŕšený tromi zápasmi do konca, keď prehrali (3-4) proti Levante UD na ihrisku Ciudad Deportiva Rayo Vallecano. Tím trénovaný Carlosom Santisom je po 27 odohraných zápasoch na poslednom mieste s jedenástimi bodmi, o osem menej ako SD Eibar a o štrnásť menej ako Valencia, Villarreal a Sporting Huelva. V Iberdrola lige 2021-2022 dosiahli iba dve víťazstvá, obe doma: 1:0 proti Seville a 3:2 proti Madridu CFF.

Rayo Vallecano uzavrel svoju účasť na Copa de la Reina 2021-2022 prehrou v jedinom zápase v osemfinále proti FC Barcelona (1:3) na ihrisku Ciudad Deportiva FRVM (2.3.2022). Gól domácich strelila Paula Fernández (1:3, min 81), keď premenila penaltu. Claudia Cabezas debutovala v madridskom tíme. V predchádzajúcom kole madridské ženy vyradili Málagu (0:2 na ihrisku La Rosaleda). Esther Calderón s hlavičkou a Pauleta Sancho skórovali.

CARLOS SANTISO SA VRACIA NA LAVIČKU TÍMU RAYO

Po dohode medzi Miguelom Ángelom Quejigom a prezidentom Raúlom Martínom Presom o ukončení trénerskej zmluvy, oznámil Rayo Vallecano 28. januára 2022 jeho náhradu: Carlosa Santisa z Madridu, ktorý sa vracia na lavičku Raya. Ako hlavný tréner Rayista pôsobil dve sezóny, do leta 2021. Vrátil sa v Lezame proti Athleticu (prehra 2:1), 30. januára; a 2. februára vyrovnali doma proti Valencii (1:1).

POHYBY V KLUBU RAYISTA V LETE 2021

2. 8. 2021 Cristina "Sole" Auñón oznámila odchod z Rayo Vallecano po jedenástich sezónach v madridskom klube (osem v rade, kapitánka tímu). Prichádza k Deportivu Alavés Gloriosas, nedávno postúpenému do Iberdrola ligy. V ten istý deň v Ciudad Deportiva začala skupina predsezónne prípravné stretnutia pod vedením novoprijatého trénera Miguela Ángela Quejiga. Quejigo (Madrid, 1988) sa vrátil do klubu v lete 2021 po dvoch rokoch (pôsobil v Madridskom CFF a v Albacete do januára 2021). Rayo čaká devätnásta sezóna za sebou v najvyššej národnej kategórii. V Rayo B Óscar Lomas nahrádza Jorgeho Cámaru, ktorý tri sezóny trénoval Rayo B.
Niektoré podpisy sú urobené. Obrankyňa María Bores Vázquez (Madrid, 1997) pochádza zo Sevilly (štyri roky súťažila s tímom Sevilly) a patrila aj do Atlética de Madrid a Madrid CFF. Rovnako tak Carla Bautista Piqueras (Albacete, 2000) z Valencie po prechode cez Albacete, Atlético de Madrid a Real Sociedad vstupuje do Rayo Vallecano.
Andrea Beleña Sanz, "Bicho", nebude po štyroch sezónach v klube pokračovať.

DOSIAHNUTÝ POBYT V LIGE IBERDROLA S CARLOS SANTISO

Rayo Vallecano Femenino dosiahol trvalosť v lige Iberdrola. Tím ktorý trénoval Carlos Santiso, uzavrel kurz 2020-2021 na trinástej pozícii s 34 bodmi, jeden za Realom Betis a o päť viac ako Dépor Abanca, ktorý obsadil zostupové miesto. Začiatkom júla klub "Rayista" oficiálnym spôsobom oznámil, že v kádri nepokračuje: Ana de Teresa (Levante UD), brankárka Natalia Expósito, Yasmin Mrabet, Ana María Catalá, Argentínčanka Ruth "Chule" Bravo, Teresa Morató (Villarreal), Elena Martínez, Sheila García (Atlético de Madrid) a Zaira Flores.
Ani tréner Carlos Santiso nebude pokračovať po piatich rokoch pôsobenia v tejto klube: tri na rôznych lavičkách "franjirrojos" a dve na čele prvého ženského tímu, aby dosiahli dva po sebe nasledujúce pobyty v národnej najvyššej kategórii, nahradením Jéssice Rodríguezovej v lete 2019.

FUTBALOVÝ TÍM VEĽMI OBNOVENÝ V LETE 2020

Futbalový káder ženského klubu Rayo Vallecano de Madrid bol leto 2020 výrazne obnovený. Carlos Santiso, tréner so skúsenosťami s futbalom základnej časti Realu Madrid, pokračoval vo funkcii trénera. Najvyšší počet gólov zodpovedá útočníčke čiernohorskej Slađane Bulatović. Tím odohrá domáce zápasy v športovom meste Rayo Vallecano Foundation.

25/2/2021 Rayo Vallecano oficiálne zverejnil že Ana de Teresa "trpí prasknutým predným krížnym väzom v pravom kolene", takže si tento zdravotný stav vyžaduje operáciu. Posledné vystúpenie bolo doma 14/2 proti Espanyolu (76 minút). 6/2 skórovala na konečných 1:1 proti Levante UD.
Nenašli za žiadny hráči v tejto kategórii
Ženský tím Rayo Vallecano de Madrid vznikol v roku 2000. Prvýkrát sa zúčastnil najvyššej národnej kategórie v Superlige 2003-2004. Je to historický klub. Má tri tituly prvej ligy: 2008-2009, 2009-2010 a 2010-2011. Vyhral pohár kráľovnej: 2008. Zúčastnil sa tiež trikrát európskych súťaží.