Aktuálna kategória: "A" reprezentácia muži
Počet zápasov v aktuálnej kategórii: 40 (incluido frente a los norirlandeses)
Počet gólov v kategórii: --
Je súčasťou konečného zoznamu 26 futbalistov na európskom šampionáte.

Španielsko uzavrelo prípravu s výhľadom na tohtoročné letné Euro v Nemecku. Tím vedený Luisom de la Fuentem zdolal Severné Írsko (5:1) 8. júna 2024 na Malorke. Pedri González dosiahol double: 1:1 (min 12), Nacho Fernández podával v zadnej zóne, hráč Tenerife si zahral osobnú hru a skóroval mimo územia. 3:1 (min 30), po akcii Marca Cucurellu a asistencii Nica Williamsa. Boli to prvé góly Pedriho v tíme. Kapitán Álvaro Morata zvýšil na 2:1 (min 18), keď zakončil hlavičkou, asistoval mu Jesús Navas a rozohral Lamine Yamal. Lamine presne asistoval ľavačkou na 4:1 (min 36), dielo Fabiána Ruiza aj ľavou nohou. Už v druhom polčase stanovil konečný výsledok Mikel Oyarzabal (min 60), ktorý vyvrcholil po ďalšej asistencii Lamineho ľavačkou. Tím Severného Írska, vedený Michaelom O'Neillom, sa dostal do vedenia, keď uplynulo iba 66 sekúnd zápasu: po priamom kope ľavou nohou debutanta Caolana Boyd-Munce (St Mirren), zamieril do sieť Dan Ballard (Sunderland). Unai odohral 90 minút.

27. mája 2024 ho Luis de la Fuente zaradil do prvého zoznamu pre majstrovstvá Európy s 29 hráčmi.

Španielsko a Brazília uzavreli okno FIFA v marci 2024 nerozhodne (3:3). Táto priateľská prípravná konfrontácia sa hrala na štadióne Bernabéu 26. marca. Rodri Hernández (kapitán) strelil dva góly z penált (min 12 a 87). Dani Olmo zvýšil na 2:0 (min 37), keď zakončil ľavou nohou po asistencii Lamine Yamal. Unai odohral 90 minút.

Španielsko skončilo na prvom mieste v skupine A pred Euro Nemecko-2024. V posledný deň zdolali Gruzínsko (3:1). Táto konfrontácia sa hrala 19. novembra na štadióne Zorrilla (Valladolid). Skóre otvoril Robin Le Normand (min 4), ktorý zakončil hlavičkou po priamom kope Ferran Torres. Tím vedený Willym Sagnolom vyrovnal z protiútoku ľavačkou Khvicha Kvaratskhelia (Neapol) po asistencii Giorgia Chakveladzeho (min 10). Ferran opäť posunul dopredu La Roja (min 55), keď hlavičkoval v podaní Josého Luisa Gayá. Konečné 3:1 si strelil vlastným gólom z hlavičky Luka Lochoshvili po strele Lamine Yamal ľavačkou (min 72). Gavi musel byť vystriedaný pre zranenie kolena (min 26). Unai odohral 90 minút.
Volal Luis de la Fuente v okne FIFA v novembri 2023 na zápasy proti Cypru a Gruzínsku.

Španielsko matematicky postúpilo na nemecké Euro-2024. Tím vedený Luisom de la Fuentem porazil v Osle Nórsko (0:1). Ten jediný gól strelil Gavi (min 49), keď po odraze zakončil ľavačkou. Táto konfrontácia sa hrala na Ullevaal Stadion 15. októbra 2023. Debutoval Alfonso Pedraza (Villarreal) z Córdoby. Unai odohral 90 minút.
Španielsko 12. októbra zdolalo Škótsko (2:0). Táto konfrontácia sa odohrala na štadióne La Cartuja (Sevilla), ktorý zodpovedá skupine A pred Euro-2024. Álvaro Morata skóroval hlavičkou (min 73); a Oihan Sancet (min 86). Zúčastnili sa ho Jesús Navas a Joselu Mato. Debutovali Fran García, Bryan Zaragoza a Oihan. Unai odohral 90 minút.
Vybral si ho Luis de la Fuente na zápasy proti Škótsku (12. októbra v La Cartuja v Seville) a Nórsku (o tri dni neskôr v Osle).

V druhom septembrovom stretnutí (Euro-2024) Španielsko zdolalo Cyprus (6:0). Táto konfrontácia sa odohrala 12. na štadióne Los Cármenes (Granada). Unai Simón odohral 90 minút.
Španielsko vyhralo návštevu Gruzínska (1-7). Táto konfrontácia sa odohrala na Národnom štadióne Borisa Paichadze-Dinamo Arena v Tbilisi 8. septembra. Unai odohral 90 minút. Gól inkasoval cez hráča Watfordu Giorgi Chakvetadze (1:4, min 49) ľavou nohou a po odraze.
1. septembra 2023 je súčasťou výzvy, ktorú vyhlásil Luis de la Fuente na zápasy (Euro-2024) proti Gruzínsku v Tbilisi a proti Cypru v Granade.

Španielsko dobylo Ligu národov. Unai odohral vo finále celých 120 minút. Brankár Atletického klubu zmaril dve penalty. Po 0:0, ktoré zostalo v predĺžení, La Roja zdolala Chorvátsko (5:4) na strely. Hralo sa 18. júna 2023 na Stadion De Kuip (Rotterdam, Holandsko).
Španielsko sa dostalo do finále Ligy národov. Unai Simón odohral 90 minút. Uznal gól z pokutového kopu (1:1, min 11), skóroval Ciro Immobile a previnil sa rukou nováčika Robina Le Normanda. Tím vedený Luisom de la Fuentem zdolal 15. júna 2023 na štadióne FC Twente Stadion (Enschede, Holandsko) Taliansko (2:1). Góly strelili Yeremy Pino (1:0, min 3) a Joselu Mato (2:1, min 88).
Luis de la Fuente ho predvolal do Final Four Ligy národov v Holandsku v júni 2023.
Pre zranenie ho nový tréner Luis de la Fuente nemohol povolať na zápasy v marci 2023.

Španielsko skončilo v osemfinále MS v Katare 2022. Unai Simón sa zúčastnil 90 minút proti Kostarike, rovnako ako celý zápas proti Nemecku, aj 90 minút proti Japonsku a tiež celý zápas proti Maroku.
11. novembra 2022 ho predvoláva Luis Enrique na majstrovstvá sveta v Katare (26 vymenovaných hráčov).

Vymenovaný v septembri 2022 proti Švajčiarsku v Zaragoze (24.) a Portugalsku v Brage (27.), aby uzavrel skupinovú fázu Ligy národov.

Vo štvrtej konfrontácii Ligy národov 2022-2023 (skupina A2) zdolalo 12. júna 2022 na štadióne La Rosaleda (Málaga) Španielsko Česko (2:0). Unai odohral 90 minút. Skórovali Carlos Soler (min 24, asistencia Marco Asensio) a Pablo Sarabia (min 75, asistencia Ferran Torres). Táto súťaž pokračuje v septembri.
V treťom termíne Ligy národov 2022-2023 (skupina A2) 9. júna 2022 Španielsko na Stade de Genève porazilo Švajčiarsko (0:1). Unai odohral 90 minút. Pablo Sarabia skóroval (min 13, ľavou nohou, s asistenciou Marcosa Llorenteho).
V druhom zápase Ligy národov 2022-2023 (skupina A2) 5. júna 2022 v Prahe remizovali Česko a Španielsko dvojky. Unai odohral 90 minút. Za tím pod vedením Luisa Enriqueho skórovali Gavi (min 45+3, ľavou nohou) a Iňigo Martínez (min 90, hlavičkou). Zúčastnili sa ho Rodri Hernández a Marco Asensio.
Odohral 90 minút na začiatku Ligy národov 2022-2023 (skupina A2) 2. júna 2022 na štadióne Villamarín (Sevilla). Španielsko a Portugalsko sa vyrovnali jednému. Skórovali Álvaro Morata (min 25) a Ricardo Horta (min 82).
Dňa 29.3.2022 odohral 90 minút v priateľskom zápase proti Islandu na štadióne Riazor v A Coruni (víťazstvo 5:0).

Na začiatku európskeho šampionátu na štadióne La Cartuja (Sevilla) odohral v skupine E 90 minút proti Švédsku (0:0) a tiež 90 proti Poľsku (1:1).
Odohrál všetky tri zápasy (proti Grécku, Gruzínsku a Kosovu), ktoré sa začali v marci 2021 fázou kvalifikačnej skupiny pre majstrovstvá sveta Katar-2022.

Odohrá s Athletic Clubom.
V lige 2020-2021 sa zúčastnil 37 zápasov, ďalej štyroch v Copa del Rey a dvoch v Superpohári.
V štyroch sezónach s prvým tímom nastúpil na 92 ​​zápasov.
Postupoval v pridružených alebo príbuzných tímoch CD Basconia a Bilbao Athletic.
Štartoval v základných kategóriách Athletic Club (Bilbao).