Klub: Levante UD
Vek: 23 (10/4/2001)
Pozícía: Obrankyna
Aktuálna kategória: ženy "A" a U-23
Počet zápasov v aktuálnej kategórii: 8 (A), incluido contra las danesas en Tenerife / 3 (U23)
Počet gólov v kategórii: 2 (A) / 1 (U23)
Španielsko matematicky pristupuje na švajčiarske majstrovstvá Európy žien 2025, pričom do konca skupinovej fázy (skupina A2) zostávajú dva dni. Bude to jeho štvrté absolútne Euro. Tím vedený Montse Tomé opäť porazil Dánsko, tentoraz 3:2, na štadióne Heliodoro na Tenerife (17 532 fanúšikov), 4. júna 2024. Na strane tímu vedeného Švédom Andrée Jeglertzom Janni Thomsen (Vålerenga) sa ujala vedenia o dva góly: 0:1 (min 4) s asistenciou Emmy Snerleovej. 0-2 (min 72), keď Amalie Vangsgaardová prehlavičkovala loptu po brankárke Maje Bay Østergaardovej. Navyše Pernille Harder trafila žrď (min 51). Maja Bay zachránila penaltu Mariona (min 68). Maximálny trest spáchala Kathrine Møller Kühl za hádzanú. Španielsko sa vrátilo v posledných 18 minútach: 1:2 (min 74), debutantka Bruna Vilamala sa dotkla v priestore po strele kapitánky Irene Paredesovej nohou a rohovej zástavke Alexie Putellasovej. 2:2 (min 77), Irene hlavičkovala po ďalšom rohu, ktorý zahrala Alexia. 3:2 (min 90+2), Lucía García definuje ľavou nohou po asistencii Tere Abelleira. María odohrala 90 minút.

Španielsko porazilo Dánsko 0:2 na štadióne Vejle 31. mája 2024. Táto konfrontácia zodpovedala tretiemu dňu kvalifikačnej fázy ME žien Švajčiarsko-2025 (skupina A2). Proti futbalistkám pod vedením Andrée Jeglertzovej otvorila skóre v 17. minúte Jenni Hermoso, ktorá zakončila hlavičkou po rohu Alexie Putellasovej. Konečný výsledok stanovila Mariona Caldenteyová, keď premenila penaltu (min 28). Maximálny trest spáchala Emma Færge na Salme Paralluelo. La Roja bola na tomto turnaji plná víťazstiev. María odohrala 36 minút.
Montse Tomé ju povolala 22. mája na zápasy proti Dánsku vo Vejle (31.) a na Tenerife (4. júna).

Španielsko porazilo Českú republiku 3:1 na štadióne El Plantío (Burgos) 9. apríla 2024. Táto konfrontácia zodpovedala druhému termínu kvalifikačnej fázy majstrovstiev Európy žien Švajčiarsko-2025 (skupina A2). Hráčky na čele s Karlom Radom otvorili skóre v 56. minúte cez Elišku Sonntágovú (Sparta Praha), podávajúcu Kláru Cahynovú (Sevilla). María Méndez vyrovnala (min 58), zakončila hlavičkou po rohu Alexia Putellas. Jenni Hermoso pokračovala v návrate (min 62) po asistencii Mariony Caldenteyovej. Mariona presne trafila konečný výsledok (min 70), v podaní Jenni. Athenea del Castillo strieľala do dreva (min 69). María odohrala 90 minút.

Španielsko porazilo Belgicko 0:7 na štadióne Den Dreef (Leuven) 5. apríla 2024. Takto sa začala kvalifikačná fáza majstrovstiev Európy žien Švajčiarsko-2025 (skupina A2). Salma Paralluelo dosiahla hetrik (min 8, 30 a 47). Esther González strelila dva góly (min 64 a 90). Výhru zavŕšili Jenni Hermoso (min 16) a Shei García hlavičkou (min 85). Athenea del Castillo zaznamenala štyri asistencie. Kapitánka Irene Paredesová spravila prihrávku na 0:1, Jenni odmietnutý úder spravila na 0:3 a Ona Batlleová zahrala rohový kop na 0:6. María odohrala 45 minút (druhý polčas).

María Méndezová dosiahla proti Athletic Club (10. marca 2024) počet 100 oficiálnych zápasov odohraných s Levante UD za štyri sezóny, v ktorých sa astúrska stredná obrankyňa stala kapitánkou tímu so sídlom vo Valencii.

Španielsko opakuje ocenenie po víťazstve na majstrovstvách sveta. Španielsky tím pozdvihol Ligu národov. Dejiskom bol štadión La Cartuja v Seville 28. februára 2024. Skupina vedená Montse Tomé vyhrala finále proti Francúzsku (2:0). Góly strelili Aitana Bonmatí a Mariona Caldentey (min 32 a 53). Pri prvom góle asistovala ľavonohá Olga Carmona; a pri druhom góle Athenea del Castillo dala prihrávku. Aitana Bonmatí bola vyznamenaná ako hráčka zápasu. María zostala na lavičke.
Španielsko vstupuje na parížske olympijské hry v roku 2024. La Roja porazila Holandsko (3:0). Táto konfrontácia zodpovedá semifinále Ligy národov. Hralo sa 23. februára na štadióne La Cartuja (Sevilla). María zostala na lavičke.

Španielsko uzavrelo skupinu A4 Ligy národov návratom a víťazstvom proti Švédsku (5:3). María odohrala 17 minút. Táto konfrontácia sa odohrala 5. decembra 2023 na štadióne La Rosaleda (Málaga). Mariona Caldentey strelila dva góly: 3:3 (min 78) a 5:3 (min 89). V prvom polčase skórovala Salma Paralluelo hlavou (1:1 min 11). Skórovali aj Athenea del Castillo (2:3 min 51) a Fiamma Benítez (4:3 min 81). Asistencie si pripísali Olga Carmona (dve), Salma (tiež dve) a Ona Batlle. Oľga (min 7) a Aitana (min 82) dokončili s drevom. Tím pod vedením Montse Tomé má na konte päť víťazstiev a jednu prehru v šiestich kolách skupiny, čo znamená prvé miesto a postup do záverečných kôl, aby sa kvalifikoval na letné olympijské hry 2024 na francúzskej pôde. V Malage góly tímu trénovaného Petrom Gerhardssonom strelili Julia Zigiotti Olme, hlavičkou po rohovom kope, ktorú zahrala Kosovare Asllani (0:1 min 1); Asllani (1:2 min 14), po asistencii Stiny Blackstenius; a ten istý útočníčka Arsenalu (1:3 min 29), podávajúci Johanne Rytting-Kaneryd. Na pravom kraji obrany nastúpila Hanna Lundkvist (Atlético Madrid).

Montse Tomé ju povolala 21. novembra do posledného okna FIFA v roku 2023.

Španielsko vyhralo na návšteve Zürichu nad Švajčiarskom (1:7). Táto konfrontácia zodpovedala štvrtému dňu UEFA Women's Nations League (League A/Group A4), hranej 31. októbra na Stadion Letzigrund. Španielsko pridáva celý počet bodov (12) k dvom dátumom uzavretia. María odohrala 90 minút.
Španielsko vyhralo na návšteve v Salerne proti Taliansku (0:1). Táto konfrontácia zodpovedala tretiemu dňu UEFA Women's Nations League (League A/Group A4), ktorý sa hral 27. októbra na Stadio Comunal Arechi. Proti tímu, ktorý pripravil Andrea Soncin, jediný gól strelila Jenni Hermoso, keď zakončovala ľavačkou (min 89), po odraze od brankárky Laury Giuliani (Miláno). Po akcii Salmy Paralluelovej v ľavom pásme kapitánka Alexia Putellasová zakončila ľavou nohou v hre pred týmto gólom. María zostala na lavičke.

Bola nominovaná Montse Tomé na zápasy v septembri 2023 proti Švédsku a Švajčiarsku.

Zavolali ju na etapu začiatkom apríla na Ibize s národným tímom A (Nórsko a Čína, súperi). Následne pre zranenie upustila od oficiálneho predvolania.

Španielsko uzavrelo účasť na Pohári národov na druhom mieste po Austrálii a pred Českom (tretie) a Jamajkou (štvrté). V tretí deň turnaja La Roja zdolala český tím (3:0). Táto konfrontácia sa odohrala na štadióne McDonald Jones Stadium v ​​austrálskom meste Newcastle 22. februára 2023. Góly strelili Esther González (dva) a Athenea del Castillo (z penalty). Zostala na lavičke.
Austrália zdolala Španielsko na Pohári národov (3:2) 19. februára. Za Matildas skórovali v prvom polčase Cortnee Vine, Clare Polkinghorne a Caitlin Foord. Oľga Carmona a Alba Redondo uzavreli medzeru. Hralo sa na štadióne CommBank (Parramatta, Greater Western Sydney, Nový Južný Wales, Austrália). Výber, ktorý pripravil Švéd Tony Gustavsson, dosiahol šieste víťazstvo v rade. Zostala na lavičke.
Španielsko začalo turnaj v Austrálii na štadióne Industree Group, v meste Gosford (Brisbane Water, Nový Južný Wales), 16. februára. Porazili tím Jamajky na čele s Lorne Donaldson (3:0). Gól strelili Maite, Esther a Fiamma. María sa zúčastnila 90 minút.
Zavolal ju Jorge Vilda na prípravný turnaj v Austrálii vo februári 2023.
Dňa 9.2.2023 Levante UD a obrankyňa Ovieda María Méndez zverejnili dohodu o obnovení ich zmluvného vzťahu do 30. júna 2025.

Španielsko uzavrelo svoje prípravné zápasy v roku 2022 proti japonskému tímu pod vedením Futoshiho Ikedu. Španielsko na štadióne La Cartuja (Sevilla) porazilo 15. novembra japonské futbalistky (1:0). Jediný gól strelila Alba Redondo (min 9), keď z diaľky zužitkovala loptu odrazenú od brvna ľavačkou Claudia Zornoza. Debutovala María Pérez Rabaza. María zostala na lavičke.
Španielsko porazilo Argentínu (7:0) v prípravnej konfrontácii na štadióne Álvarez Claro (Melilla) 11. novembra 2022. Góly strelili Salma Paralluelo (tri), Alba Redondo, Maite Oroz, Athenea del Castillo a Inma Gabarro. María odohrala 76 minút. Debutovala.
Povolaný v novembri 2022 na prípravné zápasy proti Argentíne a Japonsku v národných tímoch.
30. septembra 2022 povolaný Jorgem Vildom na prípravné zápasy proti Švédsku v Córdobe a proti Spojeným štátom v Pamplone.

Švédsko a Španielsko vyrovnali na nulu v priateľskej konfrontácii U23 hranej 5. septembra 2022 v meste Jönköping. María nastúpila 90 minút proti tímu pod vedením Martina Qvarmansa Möllera.
Povolala Laura del Río na prípravný zápas proti Švédsku U23, ktorý sa uskutoční 5. septembra 2022 v Stadsparksvallen v meste Jönköping.

Astúrska obrankyňa utrpela v dôsledku poranenia pravého mediálneho patelofemorálneho väzu vykĺbenie jabĺčka; takéto neduhy jej spôsobili počas prvej časti zápasu hraného v Lezame proti Athletic Club v novembri 2021.

Laura del Río debutovala ako trénerka do 23 rokov v priateľskom zápase proti Taliansku, ktorý sa hral 21. októbra 2021 na ihrisku ‚Enzo Bearzot‘ Centro Tecnico Federale di Coverciano (Fiesole, Florencia). Španielsko vyhralo 1:4. María súťažila 90 minút. Skórovali Bruna Vilamala (min 4), Interista Gloria Marinelli (min 10), presne María Méndez (min 38), Inma Gabarro (min 44) a Aida Estévez (min 90 + 2). S Nazionale U-23 Femminile debutovala na lavičke aj Selena Mazzantini.
María odohrala v druhom zápase v Portugalsku 45 minút (prvý polčas), 25. 10. 2021. Španielsko porazilo tím trénovaný Carlosom Sacadurom (0:6). Táto konfrontácia sa konala v centre Estágios v portugalskej obci Melgaço (Viana do Castelo, asi 40 km od Viga). Strelili góly: 0-1: Inma Gabarro (min 8); 0-2: Aida Esteve (min 20); 0-3: Aida Esteve (min 48); 0-4: Candela Andújar (min 52); 0-5: Candela Andújar (min 66); a 0-6: Marta San Adrián (min 77).

Bola súčasťou etapy takzvaného španielskeho ženského futbalového tímu U-23. Z tohto národného tímu je na čele skupiny Montse Tomé. Koncentrácia sa konala v Marbelle medzi 10. a 12. aprílom 2021.
Na konci tohto mesiaca v Las Rozas ju 19. novembra 2020 predvolal Pedro López na etapu s tímom U-20.
V marci 2020 bola povolaná aj do tímu U-20 na dva priateľské zápasy proti Rusku a trojstranný zápas proti Škótsku a Belgicku vo futbalovom stredisku Pinatar Arena (Murcia).
Zúčastnila sa 2 zápasov kvalifikačného kola predelitu (skupina 7), ktoré sa konalo v Reykjavíku (Island) od 2. do 8. októbra 2019 (180 minút). Zodpovedá Euro-2020 v kategórii U19.
V sezóne 2018-2019 bola nominovaná na Elitné kolo UEFA majstrovstiev Európy 19 rokov, ale zostala na lavičke.
V roku 2018 získala majstrovstvá sveta U-17 v Uruguaji.
Získala aj titul Európa do 17 rokov v rovnakom 2018 v Litve, v mestách Marijampolė, Alytus a Šiauliai, medzi 9. a 21. májom. Celý zápas odohrala vo finále na štadióne Sūduva ARVI proti Nemecku (2-0). Celkovo sa zúčastnila piatich zápasov (400 minút).
Medzi 13. a 17. februárom 2017 súťažila v dvoch konfrontaciách, ktoré zodpovedajú vývojovému turnaju UEFA v kategórii do 16 rokov, v športovom areáli univerzity v Loughborough (Charnwood štvrť v Leicestershire, Anglicko).
Súťažila v troch zápasoch zodpovedajúcich rozvojovému turnaju UEFA v kategórii do 16 rokov, ktorý sa hral od 13. do 17. mája 2016 v mestách Braga, Barcelos a Fão v severnej Portugalsku.

Od leta 2019 hrala v Galícii s Déporom Abanca z Realu Oviedo.
V apríli 2016 debutovala v prvej divízii s Oviedo Moderno CF (súčasný Real Oviedo) proti La Real Sociedad (1-2).
Začala v základných divíziách klubu Oviedo.
María Méndez Fernández "Pecas" sa narodila v Oviede (Asturias).

Posledná aktualizácia: 06 JÚN 2024