Rodri (Manchester City) spomína na svoj debut so Španielskym týmom v Nemecku

ARCHÍVNY ČLÁNOK | ČLÁNOK
Rodrigo Hernández Cascante je z Madridu, záložník, narodený 22. júna 1996. Začínal hrať futbal za Villarreal (2015-2018), potom prestúpil do Atlético de Madrid (2018-2019). Momentálne je hráčom v tíme Manchester City v Anglickej najvyššej lige. S týmto tímom hráva aj v lige majstrov.

Rodri Hernández mal premiéru so španielskym národným tímom v Nemecku proti nemeckému národnému mužstvu: 23. marca 2018 v Aréne Esprit (Düsseldorf), keď sa v 81. minúte pripojil k priateľskému zápasu. Nahradil Thiago Alcântaru. Skóre už odrážalo výsledok, ktorý by bol konečný: 1-1. V týchto posledných desiatich minútach sa zasvätil "trochu obmedziť, aby dal kontinuitu našej obrannej práci proti útokom nemeckých futbalistov. Za to, čo sa stalo počas tejto hry, by sme si zaslúžili víťazstvo". Z tohto debutu bol spokojný aj tím aj Rodri. Rodri vyzdvihuje spoluprácu so spoluhráčmi, trénermi (s Julenom Lopeteguim v tom čase) a vedúcimi: "Všetci mi blahoželali. K chlapovi ako som ja, čo debutoval s národným tímom do 21 rokov sa všetci správali skvele, držali ma za ruku, cítil som sa ako plnohodnotný člen v skupine. Osobné zaobchádzanie bolo veľmi dobré; znova mi zablahoželali k splneniu môjho mladého sna", hovorí nadšenec z Madridu, nadaný na vyváženie hry.

Cítim podporu od "blízkych ľudí, ktorí ma milujú v dobrých a zlých časoch; všetci sme si tento debut v národnom tíme užívali“ (tričko zápasu s Nemeckom si ponecháva vo svojom rodinnom dome vo Villafranca del Castillo, v Madridskej obci Villanueva de la Cañada).

So Španielskym tímom, naposledy 15. novembra tohto roku 2019 má za sebou už jedenásť zápasov. Bol to zápas proti Malte v Cádiz: 7-0 (hral celý zápas). V týchto jedenástich hrách neprehral tím ani raz: osem výhier a tri remízy.

Veľmi rád si tiež spomína na európsky titul "U19“, ktorý získal v roku 2015 spolu s Luisom de la Fuente ako trénerom, a európsky pohám "U21“ v roku 2017 pod technickým vedením Alberta Celades (dostal tam druhé miesto). "Tento titul v Grécku ma potešil ako jeden z najväčších radostí môjho života; ako malý chlapec sa mi vždy sníva o výhre nejakého veľkého medzinárodného turnaja. Tento titul v kategórii "U19" proti Rusku je pre mňa nezabudnuteľný. Bola tam veľmi dobrá generácia španielskych futbalistov, preto po niekoľkých rokoch je väčšina z nás vo veľkých kluboch. V Poľsku bol tiež veľký turnaj, mal som to šťastie, že som mohol hrať s tímom proti Srbsku. Európske majstrovstvá rovnako ako to, čo sme dosiahli (druhé miesto) je pre mňa veľmi cenné, nie je ľahké ho dosiahnuť“, hovorí s uspokojením.

Rodri Hernández mal premiéru ako strelec v prvej španielskej divízii, keď vo februári 2018 hral za Villarreal proti Espanyolu. V Európe dosiahol svoj prvý gól proti tureckému Osmanlısporu, tiež s tímom čo patrí do Castellón.

Za dorast hral v základných kategóriách Atlético de Madrid a Villarreal B. V sezóne 2015-2016 sa mu podarilo hrať za Villarreal "môj prvý kontakt s profesionálnym futbalom“, ktorý mu umožnil rozvíjať sa každú sezónu. Podaril sa mu rýchly postup, najskôr skočil do Atlético de Madrid a potom do Manchester City. "Každý deň sa učím", zdôrazňuje. Prispôsobuje sa tiež potrebám trénera. Rodri hral túto sezónu v Anglicku niekoľkokrát ako stredný obranca: "Guardiola (trénera tímu) mi povedal že musím zvládnuť iné koncepcie. Môžem sa prispôsobiť. Objavujem sa ako hráč “.

Medzi jeho vzory vo futbale patria Bruno Soriano a Sergio Busquets (Bruno pokračuje v pomalom zotavovaní z vážneho zranenia)."Odkedy som začal s futbalom, pozeral som sa vždy na tých najlepších; keďže som sa špecializoval ako záložník, sledoval som tých najlepších na tejto pozícii. Je zrejmé, že od Busquets som sa veľa naučil. Tiež Bruno dokonale chápe, že práca, ktorá zodpovedá záložníkovi", poukazuje na pozíciu ktorá vyžaduje úsilie a taktickú disciplínu na to, aby boli lopty dobre smerované.

Autor článku: Carlos Luis Chevilly