Prenos moci medzi dvoma najdôležitejšími klubmi v Európe

25 MÁJ 2024 | ČLÁNOK
Tretia konfrontácia katalánskych a francúzskych futbalistiek vo finále Ligy majstrov prešla na stranu FC Barcelona. Kým Olympique Lyonnais vyhral v rokoch 2019 a 2022 finále Ligy majstrov proti barcelonským ženám, futbalistky na čele s Jonatanom Giráldezom sa odvetili 25. mája 2024 v Bilbau. Padli góly jej dvoch držiteľov Zlatej lopty: Aitany Bonmatíovej (min 63) a Alexie Putellasovej (min 90+6). Asistencie si pripísali Mariona a Pina.

Bez toho, aby mohli rátať s Eugénie Le Sommer a Griedge Mbock, francúzske futbalistky v prvom polčase odolávali a zo šatní sa vracali s väčšou kontrolou hry.
Útočníčky Lyonu Kadidiatou Dianiová, s ôsmimi gólmi najlepšia strelkyňa súťaže, Melchie Dumornay a Delphine Cascarino (neskôr Amel Majri) boli aktívne v záverečnej časti stretnutia. Znásobili možnosti proti Cata Coll, hoci bez toho, aby to dokázali vyriešiť vložením posledných síl do boja. Barcelončanky však skončili tak, že v nadstavenom čase porazili OL ľavou nohou Alexie, čo znamenalo prenos moci medzi dvoma najdôležitejšími klubmi v Európe.

FC Barcelone: ​​​​Coll - Bronze, Paredes, Engen, Rolfö (Batlle min 67) - Bonmatí, Walsh (Putellas min 90+2), Patri - Hansen, Paralluelo (Brugts min 85) a Mariona (Pina min 90+2) .
Na lavičke zostali: Paňos, Gemma; Mapi, Jana, Marta, Bruna, Vicky a Martina.

Olympique Lyonnais: Endler - Carpenter, Gilles (Becho min 81), Renard, Bacha - Damaris, Horan, van de Donk (Hegerberg min 81) - Diani, Dumornay a Cascarino (Majri min 67).

ĎALŠIE ROZLIŠENIA KATALANSKÉHO TÍMU

Okrem toho skupina vedená Jonatanom Giráldezom spečatí historickú sériu titulov v tejto kampani 2023-2024, ktorá potvrdzuje, že katalánsky tím dominuje svetovému ženskému futbalu.
Aitana Bonmatí sa tiež vyznamenala v ideálnej jedenástke Ligy majstrov spolu s Lucy Bronze, Irene Paredes, Patri Guijarro a Caroline Graham Hansen.
Medzitým nigérijská útočníčka Asisat Oshoala, momentálne v radoch severoamerického Bay FC, získala ocenenie za najlepší gól v Lige majstrov (gólom nožničkami), ktorý strelila v prvý deň skupinovej fázy proti Benfice. Gól Aitany Bonmatí vo štvrťfinálovom druhom zápase proti Brann Bergen bol vyhodnotený ako druhý najlepší v súťaži.
Ďalšou vynikajúcou futbalistkou v Európe je Salma Paralluelo, ktorá šiestimi gólmi, rovnako ako Aitana, skompletizovala pódium najlepších strelkýň v Lige majstrov po Diani (Lyon) a Katoto (PSG), ktorí strelili osem a sedem gólov. Brankárka Cata Collová inkasovala v siedmich konfrontáciách iba tri góly a vo finále si udržala čisté konto.

Autor článku:

Ďalšie podobné články

Alexia predĺžila dva roky po dosiahnutí 29 titulov s katalánskym klubom

21 MÁJ 2024 | ČLÁNOK
21. mája 2024 FC Barcelona oficiálne oznámila predĺženie zmluvy. Alexia Putellas, kapitánka, obnovená na ďalšie dve sezóny, do roku 2026, s opciou na ďalší rok. Po sobotňajšom víťazstve na pohárovom turnaji, jej 29. titule s katalánskym klubom, bola v utorok podpísaná zmluva s prezidentom Joanom Laportom. Keď sa tréning v Ciutat Esportiva Joan Gamper na prípravu na finále Ligy majstrov v Bilbau skončil, Alexia odišla skoro popoludní do kancelárií Spotify Camp Nou. Po niekoľkých mesiacoch rokovaní došlo v polovici mája k rozhodujúcemu pokroku a doladili sa detaily novej zmluvy ako hráčky Barcelony.

Kráľovná Letizia odovzdáva Alexii Putellas Národnú športovú cenu

18 APR 2023 | ČLÁNOK
Cenu Reina Letizia pre najlepšiu španielsku športovkyňu roka získala Alexia Putellas. Katalánska futbalistka vyvrcholila skvelým rokom 2021, v ktorom vynikli jej víťazstvá v Lige majstrov, La Lige a Copa de la Reina s FC Barcelona, ​​ako aj zápis do histórie ziskom Zlatej lopty (míľnik, ktorý by zopakovala nasledujúci rok) a s názvom „To najlepšie z FIFA“ zodpovedajúcim sezóne 2021-2022. Dňa 18. apríla 2023 španielsky kráľ a kráľovná predsedali slávnostnému odovzdávaniu cien týchto národných športových cien. Kráľovná Letizia odovzdala Alexii toto ocenenie.