SD Eibar a Granada CF sa vracajú do najvyššej divízie ženského futbalu

05 JÚL 2023 | ČLÁNOK
Granada CF a SD Eibar boli zaregistrované toto leto 2023 ako kluby v Lige F po ich návrate do najvyššej národnej kategórie ženského futbalu. Tím Euskadi stúpal priamo v základnej lige (prvá RFEF), zatiaľ čo andalúzsky klub potreboval záverečné play-off, aby o desať rokov neskôr obnovil kategóriu. SD Eibar strávil v striebornej divízii iba jeden rok.

V ZÁKLADNEJ LIGY PRIMERA RFEF

Klub Eibar sa rok po zostupe vracia do najvyššej súťaže. Tím dosiahol návrat do Ligy F v posledný deň základnej ligy Primera RFEF. Tento cieľ dosiahol bezgólovým vyrovnaním proti Granade 14. mája 2023 v Maracene. Táto remíza znamenala priame matematické povýšenie pre porážku Dépor Abanca.
Klub z Gipuzkoa, ktorý trénuje Yerai Martín, vyhráva prvý priamy tiket po skončení základnej časti na druhom mieste vzhľadom na nemožnosť postupu pre druhý tím FC Barcelona (Barcelona B, prvé miesto). Je tu ďalšie miesto, ktoré je vyriešené ako play-off medzi Dépor Abanca, Osasuna, Granada a Cacereño.
Eibar tak odohrá svoju piatu sezónu v najvyššej súťaži, keďže v rokoch 2009 až 2011 bol súčasťou ženskej superligy. To isté sa stalo v Iberdrola Lige medzi rokmi 2020 a 2022.

ROGER LAMESA, TRÉNER ÚSPECHU

V júni 2023 dosiahla Granada CF o desať rokov neskôr návrat do najvyššej národnej kategórie ženského futbalu. Futbalistky trénera Katalánca Rogera Lamesa zdolali vo finále play-off Dépor Abanca A Coruňa celkovo 2:1, napriek tomu, že v druhom zápase prehrali na pôde Galície (1:0).
Déporovi, ktorý trénovala Irene Ferreras, to stačilo na celkové nerozhodné skóre v poslednom kole, keď skončilo lepšie (tretie) ako Granada (piate) v riadnej prvej lige RFEF; Andalúzky však dokázali v Galícii až do posledných minút udržať bezgólovú remízu a v 89. minúte inkasovali iba jeden gól, práca futbalistky Ainhoa ​​​​Marín bola pre Dépor nedostatočná.
Na galícijskej pôde hrala Granada v zostave Sandra Estévez, Alba Pérez, Marta Carrasco, Cristina Postigo, Itziar Gaste, Alicia Redondo, Pamela González, Laura Pérez (Ángeles del Álamo, min 59), Lauri Requena, Naima García (Cristina Moreno, min 85 ) a Noe Salas (Inés Faddi, min 59).
V prvom zápase v Nuevo Los Cármenes vyhral Andalúzsky tím 2:0.
V semifinále Grenadíny zdolali Osasunu súhrnom 5:0. Útočiaca futbalistka Madridu Ángeles del Álamo strelila proti Navarre hetrik.
Jediná sezóna Granady v najvyššej súťaži bola zaznamenaná v sezóne 2013/2014.

16 TÍMOV NOVEJ KATEGÓRIE 2022-2023: PRVÁ RFEF

Týchto 16 klubov vytvorilo novú kategóriu RFEF First v sezóne 2022-2023:
SD Eibar, Rayo Vallecano (obaja zostúpili z Ligy Iberdrola), Dépor Abanca A Coruňa, RCD Espanyol de Barcelona, ​​​​Osasuna Pamplona, ​​​​DUX Logroño, FC Barcelona B, Cacereño, Granada CF, CD Juan Grande Gran Canaria, Granadilla Tenerife B, SE AEM Lleida, Real Oviedo, Albacete, Athletic Club B a Córdoba CF.Autor článku: