FC Barcelona po návrate korunuje európsky titul v Eindhovene

03 JÚN 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona vyhrala svoju druhú ženskú Ligu majstrov. Modro-červený klub sa vrátil zozadu na štadióne PSV (Eindhoven, Holandsko) a v európskom finále 3. júna 2023 zdolal VfL Wolfsburg (3:2). Takto tím vedený Jonatanom Giráldezom uzatvára túto sezónu po víťazstve v F Lige, Španielskom superpohári a Európskej Lige majstrov.

Nemecký tím si v prvom polčase vypracoval dvojgólový náskok. Na začiatku strata lopty Lucy Bronzeovej viedla k strele Ewy Pajorovej (0:1, min 3). Bol to deviaty gól na kontinentálnom turnaji. Druhý gól zaznamenala v 37. minúte Alexandra Poppová, ktorá zakončila hlavičkou po rýchlom prechode Felicitas Rauch a za asistencie Ewy Pajorovej z ľavého útočného pásma.
Začiatok druhého polčasu bol hektický, keďže Patri Guijarro strelila dva góly v priebehu troch minút. Stratu zmazal v 48. minúte, keď sa dotkla ľavou nohou v podaní Caroline Graham Hansen. Na 2:2 zvýšila, keď sa presadila po asistencii ľavačkou Aitana Bonmatí (min 50). Malorská stredopoliarka tak má v Európe na konte štyri góly.
Konečný výsledok, ktorý vyvrcholil otočením skóre, bol dielom Fridoliny Rolföovej aj ľavačkou po prihrávke nakrátko Mariony Caldenteyovej a zákroku nedávno podpísanej Geyse Ferreirovej (min 70).

V súvislosti so semifinále proti Chelsea na Camp Nou sa Jonatan Giráldez rozhodol urobiť dve zmeny v základnej zostave tímu, keď sa na pravú stranu vrátila Lucy Bronzeová a do útoku sa pridala Salma Paralluelo. Obaja boli namiesto Marty Torrejónovej a Asisata Oshoalu. Základnú jedenástku na holandskej pôde tvorili aj kapitánka Sandra Paňos, Irene Paredes, Mapi León, Fridolina Rolfö, Keira Walsh, Patri Guijarro, Aitana Bonmatí, Caroline Graham a Mariona Caldentey.
Spolu so spomínaným Gejsom v druhej časti súťažili aj Ana-Maria Crnogorčević, Clàudia Pina, Ingrid Engen a Alexia Putellas. Stredopoliarka, ktorá získala ocenenie Ballon d'Or, odohrala prvé minúty na konci tejto Ligy majstrov, po dlhom období rehabilitácie kolena sa pridala v 89. minúte.
V Eindhovene zostali na lavičke Laia Codina, Jana Fernández, Marta Torrejón, Bruna Vilamala, Nuria Rábano a Vicky López-Serrano a tiež brankárka Cata Coll.
Tommy Stroot dal na hraciu plochu: Merle Frohms; Lynn Wilms, Kathrin Hendrich, Dominique Janssen, Felicitas Rauch; Lena Oberdorf, Svenja Huth, Jill Roord, Alexandra Popp, Sveindis Jónsdottir a Ewa Pajor. Do druhého polčasu sa zapojili aj Lena Lattwein, Marina Hegering a Pauline Bremer.

Autor článku:

FC Barcelona porazila Benficu na začiatku Ligy majstrov

14 NOV 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona odštartovala obhajobu európskeho titulu "ručičkou" proti Benfice (5:0). Táto konfrontácia v A-skupine Ligy majstrov sa odohrala 14. novembra 2023 na Estadi Johan Cruyff, v Sant Joan Despí. Alexia Putellas a Aitana Bonmatí strieľali góly vo dvojiciach a Asisat Oshoala zavŕšila výsledok zakončením nožničkami.

FC Barcelona postupuje do štvrtého finále Ligy majstrov

27 APR 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona sa štvrtýkrát vo svojej histórii dostala do finále Ligy majstrov. Modro-červený tím vyradil v semifinále Chelsea, ktorú trénuje Emma Hayes. V Londýne vyhrali v prvom zápase 0:1. V druhom zápase na Camp Nou bola remíza (1:1), 27. apríla 2023. Aitana Bonmatí (hráčka zápasu) asistovala na 1:0 (min 64), skórovala Caroline Graham. Guro Reiten strieľala ľavou nohou (min 67). Do tejto hry sa zapojili aj Melanie Leupolz, Sam Kerr a brankárka Sandra Paňos. Alexia Putellasová bola po prepustení zo zdravotných dôvodov tento týždeň na lavičke náhradníčok, hoci sa už na ihrisku neobjavila s tímom, ktorý vedie Jonatan Giráldez.

Pohyby na trhu a príprava FC Barcelona Femenino v lete 2022

30 SEP 2022 | ČLÁNOK
9. septembra 2022 sa FC Barcelona dohodla s Arsenalom na prestupe španielsko-brazílskej útočníčky Gio Queiroz do britského klubu. V kampani 2021-2022 pôsobila ako hosť v Levante UD. Od roku 2020 patrila do katalánskeho klubu. Anglická stredopoliarka Keira Walsh prichádza do FC Barcelona z Manchestru City. Tento prestup je rekordný, prekonal ten, ktorý Chelsea vytvorila pre Pernille Harderovú v roku 2020. Walsh, víťazka Euro 2022, ktorej do konca zmluvy zostával jeden rok, odchádza z City po ôsmich kampaniach.