Pohyby na trhu a príprava FC Barcelona Femenino v lete 2022

30 SEP 2022 | ČLÁNOK
9. septembra 2022 sa FC Barcelona dohodla s Arsenalom na prestupe španielsko-brazílskej útočníčky Gio Queiroz do britského klubu. V kampani 2021-2022 pôsobila ako hosť v Levante UD. Od roku 2020 patrila do katalánskeho klubu.
Anglická stredopoliarka Keira Walsh prichádza do FC Barcelona z Manchestru City. Tento prestup je rekordný, prekonal ten, ktorý Chelsea vytvorila pre Pernille Harderovú v roku 2020. Walsh, víťazka Euro 2022, ktorej do konca zmluvy zostával jeden rok, odchádza z City po ôsmich kampaniach. 25-ročná futbalistka ide v šľapajach Lucy Bronzeovej a vymenila Manchester za Barcelonu. Walshová, ktorá s katalánskym klubom podpísala trojročnú zmluvu, mala veľký podiel na triumfe Anglicka na Eure 2022. Cenu pre hráčku zápasu získala v konečnom predĺžení 2:1 nad Nemeckom vo Wembley v júli. 31.
6. septembra sa FC Barcelona a Sevilla FC dohodnú na prestupe útočníka Ornellu Vignolu do 30. júna 2023. S prvým tímom Blaugrana sa zúčastnila na troch oficiálnych zápasoch.

TEIDE POHÁR NA PENALITÁCH NA TENERIFE

27. augusta FC Barcelona vyhrala po penaltách (2:4) proti Granadille Tenerife v Trofeo Teide po dosiahnutí 90 minút remízou (1:1). Vynikla najmä venezuelská brankárka Nayluisa Cáceres. Pred katalánsky tím sa dostala Brazílčanka Geyseová (min 29). Laura Ortega strelou z diaľky vyrovnala (min 43). Hralo sa na Estadio Los Cuartos (La Orotava, Tenerife).
27. augusta 2022 bolo oficiálne odlúčenie Andrey Sáncheza Falcóna z Gran Canaria od FC Barcelona po dvoch pôsobiskách v klube Blaugrana. Do klubu vstúpila v roku 2013.
UEFA uznala Alexiu Putellasovú za najlepšiu hráčku sezóny 2021/2022 v Európe už druhý rok po sebe. Katalánska futbalistka si ocenenie prevzala v Kongresovom centre Haliz v Istanbule 25. augusta.
FC Barcelona vyhrala 23. augusta druhý Gamper v histórii ženského prvého tímu (6:0 proti francúzskemu Montpellier). Geyse (dva), Patri (dva ďalší), Rolfö a Arias zhmotnili víťazstvo na Estadi Johan Cruyff. Stredopoliarka Patri premárnila neskorú penaltu.
19. augusta tím ukončil Amosov francúzsky pohár na treťom mieste na Stade Ernest Wallon (Toulouse). Proti PSG bol koniec 90 minút nerozhodný 1:1. Soufiya Ngueleu posunula parížsky tím dopredu a Geyse debutovala ako strelkyňa Barcelony. Katalánsky tím vyhral na penalty (5:4). Mapi León (min 78) dostala červenú kartu.
16. augusta FC Barcelona podľahla Bayernu Mníchov v semifinále Amosovho francúzskeho pohára (1:2) v Toulouse. Debutovali Geyse a Bronze. Gwinn dala Nemky do výhody. Vyrovnala Grahama Hansena. Konečný výsledok stanovila francúzska Emelyne Laurent, ktorá nedávno podpísala zmluvu.
Tím Blaugrana začal svoje prípravné zápasy na Estadi Johan Cruyff. Porazili AEM Lleida (10:0). Strelili Graham Hansen (tri, jedna penalta), Claudia Pina (dve), Ana-Maria Crnogorčević, Laia Martret, Aitana Bonmatí a Ariana Arias, ako aj vlastný gól Jennifer Santiago.

ANDREA PEREIRA, NA FUTBAL MEXIKA

9. augusta 2022 bolo oficiálne oznámené, že FC Barcelona a Andrea Pereira dosiahli dohodu o ukončení zmluvy, ktorú mala katalánska futbalistka s klubom do konca sezóny 2022-2023. Pochádza z Atlética de Madrid, nastúpila v lete 2018 a v týchto štyroch sezónach odohrala 132 oficiálnych zápasov. Andrea sa sťahuje do Strednej Ameriky, aby sa pripojila k klubu América v Mexiku, ktorého lídri oznámili, že „prichádza ako posila pre Apertura 2022". Futbalistka medzitým 17. augusta sa vyjadrila: „Águilas, som tu, ideme so všetkým".

26. júla FC Barcelona začala prípravnú sezónu. Do prípravných prác sa zapojili Marta Torrejón, Cata Coll, Bruna Vilamala, Gemma Font, Andrea Sánchez Falcón, Laia Codina, Emma Ramírez a Nuria Rábano. Okrem toho Meritxell Muñoz, María Pérez, Esther Solà, Ari Sánchez, Clara Rodríguez, Laura Coronado, Alba Caño, Berta Doltra, Ona Baradad, Martina Fernández, Adri Ranera, Laia Martret, Nina Pou, Lucía Corrales, Judit Pujols, Noah Bezis a Ariana Arias (pri FC Barcelona B) absolvujú časť prípravnej sezóny s prvým tímom.
27. júla sa pridali Caroline Graham Hansen, Andrea Pereira a Ingrid Engen. 1. augusta sa vrátili Sandra Paños, Irene Paredes, Mapi León, Claudia Pina, Mariona Caldentey, Patri Guijarro a Aitana Bonmati.
Emma Ramírez predĺžila zmluvu s FC Barcelona do 30. júna 2024. Vráti sa po hosťovaní do Realu Sociedad v sezóne 2021-2022.
26. júla FC Barcelona oznámila angažovanie Vicky Lópezovej z Madrid CFF. Podpíše zmluvu na päť rokov. Klub Blaugrana spresnil, že bude naďalej hrať za prvý tím a bude žiť a študovať v La Masia.

ALEXIA PUTELLASOVÁ, OPEROVANÁ PRE ZRANENIE KOLENA

Zdravotnícke služby futbalového klubu Barcelona 12. júla oznámili, že v ten istý deň bola Alexia Putellasová úspešne operovaná v barcelonskej nemocnici pre roztrhnutý predný skrížený väz v ľavom kolene. Nešťastie utrpela 5. júla na tréningu španielskeho tímu pred Eurom v Anglicku.

11. júla FC Barcelona uzavrel dohodu s útočníkom Salmou Paralluelo oficiálnou do 30. júna 2026. Po ukončení vzťahu s Villarrealom podpísala zmluvu v prezidentskej kancelárii Camp Nou spolu s prezidentom Joanom Laportom a manažér zodpovedný za ženský futbal Xavier Puig.
19. júna FC Barcelona oficiálne oznámila svoje tretí začlenenie. Toto je brazílska útočníčka Geyse Ferreira, ktorej končí zmluva s Madridom CFF. Do klubu sa pripojí do 30. júna 2024. Bola vyhlásená za Pichichi v Iberdrola lige 2021-2022 spolu s Asisat Oshoala, každý s 20 gólmi. Ako vysvetľuje katalánsky klub, dosiahla prakticky 50 % cieľov predchádzajúceho tímu. Útočníčka so silnou hrou, charakterom a dobrou technikou hrala v sezóne 2018-2019 aj za portugalskú Benficu. S brazílskym tímom pripravuje Copa América. V prípravnom zápase proti Španielsku v apríli v Alicante, odohrala 75 minút a dosiahla konečných 1:1.
18. júna katalánsky klub zverejnil podpis do roku 2024 britskej krídelníčky Lucy Bronzeovej (Berwick, 1991) po dvoch sezónach v Manchestri City. Vynikla najmä s Olympique Lyon (2017-2020), keď sa tri roky po sebe vyhlásila za víťazku Európskej Ligy majstrov. Ocenená FIFA ako najlepšia za rok 2020 a UEFA ako najlepšia futbalistka v Európe za rok 2019.
Okrem toho sa klub dohodol so švajčiarskou futbalistkou Ana-Mariou Crnogorčević na predĺžení jej zmluvy do roku 2024, podobne ako v prípade katalánskej brankárky Gemmy Fontovej.

Ľavá obrankyňa z Galície Nuria Rábano otvára prestupovú kapitolu FC Barcelona 2022-2023. Po uzavretí zmluvy s Realom Sociedad, 17. júna 2022 podpísala vzťah s modrým a gaštanovým klubom do 30. júna 2024 v prezidentskej kancelárii Camp Nou spolu s Joanom Laportom a Xavierom Puigom.
Na druhej strane, tento rok v júni sa zmluva končí a holandská útočníčka Lieke Martensová neobnoví s FC Barcelona po piatich kampaniach s katalánskym tímom (156 zápasov/73 gólov), ako informovala futbalistka narodená v roku 1992, ktorá prišla do Katalánsko zo švédskeho Rosengårdu. Ďalšou destináciou bude Francúzsko, ktoré sa pripojí k PSG.
Po skončení zmluvy a neobnovení Leila Ouahabi opustila katalánsky klub a pripojila sa k Manchestru City v Premier; a Candela Andújar, ktorá bola na hosťovaní vo Valencii a ktorá oznámila, že končí v profesionálnom futbale.

Autor článku:

Ďalšie podobné články

FC Barcelona porazila Benficu na začiatku Ligy majstrov

14 NOV 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona odštartovala obhajobu európskeho titulu "ručičkou" proti Benfice (5:0). Táto konfrontácia v A-skupine Ligy majstrov sa odohrala 14. novembra 2023 na Estadi Johan Cruyff, v Sant Joan Despí. Alexia Putellas a Aitana Bonmatí strieľali góly vo dvojiciach a Asisat Oshoala zavŕšila výsledok zakončením nožničkami.

FC Barcelona po návrate korunuje európsky titul v Eindhovene

03 JÚN 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona vyhrala svoju druhú ženskú Ligu majstrov. Modro-červený klub sa vrátil zozadu na štadióne PSV (Eindhoven, Holandsko) a v európskom finále 3. júna 2023 zdolal VfL Wolfsburg (3:2). Nemecký tím získal v prvom časť dvojgólový náskok. Začiatok druhého polčasu bol hektický, keďže Patri Guijarro strelila dva góly v priebehu troch minút. Definitívny výsledok, ktorý vyvrcholil pri dosledovaní zápasu, strelila Fridolina Rolfö.

FC Barcelona postupuje do štvrtého finále Ligy majstrov

27 APR 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona sa štvrtýkrát vo svojej histórii dostala do finále Ligy majstrov. Modro-červený tím vyradil v semifinále Chelsea, ktorú trénuje Emma Hayes. V Londýne vyhrali v prvom zápase 0:1. V druhom zápase na Camp Nou bola remíza (1:1), 27. apríla 2023. Aitana Bonmatí (hráčka zápasu) asistovala na 1:0 (min 64), skórovala Caroline Graham. Guro Reiten strieľala ľavou nohou (min 67). Do tejto hry sa zapojili aj Melanie Leupolz, Sam Kerr a brankárka Sandra Paňos. Alexia Putellasová bola po prepustení zo zdravotných dôvodov tento týždeň na lavičke náhradníčok, hoci sa už na ihrisku neobjavila s tímom, ktorý vedie Jonatan Giráldez.