Deviaty Copa de la Reina vo vitrínach FC Barcelona

29 MÁJ 2022 | ČLÁNOK
FC Barcelona vyhrala svoj deviaty titul v Copa de la Reina, tretí v rade, keď porazila Sporting de Huelva (6:1) vo finále 29. mája 2022. Táto konfrontácia sa hrala na štadióne Santo Domingo (Alcorcon, Madrid). Oficiálna sezóna na klubovej úrovni najvyššej národnej kategórie sa uzavrela v čakaní na európsky šampionát, ktorý španielsky tím odohrá v júli na anglickej pôde. Modro-gaštanový klub tak dosahuje trojicu titulov vybojovaných v tejto sezóne 2021-2022, keďže sa pridali aj Španielsky superpohár a Iberdrola liga, tri s plnými víťazstvami, keďže jediné dve prehry boli v rámci majstrov Európy.
Pre Sporting, ktorý trénuje Antonio Toledo, to bolo druhé finále na tomto turnaji po tom, čo vyhrali v roku 2015 proti Valencii v Melille (2:1). Novinkou v obrane bola Judith Luzuriaga (nenastúpili zranené Ana Carol Dias a Mayra Ramírez).
Jonatan Giráldez postavil Sandru Paňos na ihrisko proti andalúzskemu klubu do bránky; na krídlach Marta Torrejón a Fridolina Rolfö; v obrannej osi Irene Paredes a Mapi León; v strede poľa Ingrid Engen, Alexia Putellas a Aitana Bonmatí; v útoku Lieke Martens, Claudia Pina a Mariona Caldentey.
Šesť gólov katalánskeho tímu bolo rozdelených medzi päť futbalistiek Barcelony; kým prvý prišiel ako vlastný gól medzi Kristinou Fisher a brankárkou Emily Dolanovou, po hlavičke Marty Torrejónovej trafila žrď (min 25). Pri úvodnej remíze varovala Anita Marcosová (Sporting) ďalšou hlavičkou do dreva (min 20). Predĺžila Mapi León, tiež hlavičkou po rohovom vhadzovaní Lieke Martensovej (min 32).
Sporting znížil rozdiely v 62. minúte, keď po dvojitom odraze a priamom kope definovala kapitánku Sandru Castellóovú. Bol to prvý gól stredopoliarky z Alicante (Jávea, 1993) v tejto sezóne 2021-2022. Mužstvo z Huelvy kládlo chvályhodný a namáhavý odpor, tesné skóre, až do stavu 3:1 (min 73), dielo nedávno zakomponovanej Ana-Marie Crnogorčević, tiež hlavičkou a s rovnakým protagonistom z rohu (Martens).
V záverečnej časti zápasu našla priaznivejšiu cestu FC Barcelona gólmi Claudie Pina (min 80, po odraze), Lieke Martens (hlavička, min 86, asistencia Andrea Pereira) a kapitánky Alexia Putellas (ľavák, min 90+3, v podaní Claudia Pina). Tréner z Viga priviedol do hry aj Patria Guijarra a Leilu Ouahabi.

FC Barcelona sa dostala do finálového zápasu po tom, čo v semifinále zdolala Real Madrid (4:0), 25. mája na rovnakej scéne. Skóre nevyrovnali Lieke Martensová (min. 19), Aitana Bonmatíová (min. 47), Mariona Caldenteyová (min. 53) a Asisat Oshoalaová (min. 75). Africká útočníčka zostala vo finále na lavičke. Na góloch asistovali Alexia, Asisat, Lieke a Claudia. Ona Baradad sa zapojila do zápasu v 78. minúte. O šiestu oficiálnu konfrontáciu v sezóne medzi tímami Madridu a Barcelony, pričom všetky sa skončili víťazstvom katalánskeho tímu.


Autor článku: Carlos Luis Chevilly

Ďalšie podobné články

FC Barcelona porazila Benficu na začiatku Ligy majstrov

14 NOV 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona odštartovala obhajobu európskeho titulu "ručičkou" proti Benfice (5:0). Táto konfrontácia v A-skupine Ligy majstrov sa odohrala 14. novembra 2023 na Estadi Johan Cruyff, v Sant Joan Despí. Alexia Putellas a Aitana Bonmatí strieľali góly vo dvojiciach a Asisat Oshoala zavŕšila výsledok zakončením nožničkami.

FC Barcelona po návrate korunuje európsky titul v Eindhovene

03 JÚN 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona vyhrala svoju druhú ženskú Ligu majstrov. Modro-červený klub sa vrátil zozadu na štadióne PSV (Eindhoven, Holandsko) a v európskom finále 3. júna 2023 zdolal VfL Wolfsburg (3:2). Nemecký tím získal v prvom časť dvojgólový náskok. Začiatok druhého polčasu bol hektický, keďže Patri Guijarro strelila dva góly v priebehu troch minút. Definitívny výsledok, ktorý vyvrcholil pri dosledovaní zápasu, strelila Fridolina Rolfö.

FC Barcelona postupuje do štvrtého finále Ligy majstrov

27 APR 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona sa štvrtýkrát vo svojej histórii dostala do finále Ligy majstrov. Modro-červený tím vyradil v semifinále Chelsea, ktorú trénuje Emma Hayes. V Londýne vyhrali v prvom zápase 0:1. V druhom zápase na Camp Nou bola remíza (1:1), 27. apríla 2023. Aitana Bonmatí (hráčka zápasu) asistovala na 1:0 (min 64), skórovala Caroline Graham. Guro Reiten strieľala ľavou nohou (min 67). Do tejto hry sa zapojili aj Melanie Leupolz, Sam Kerr a brankárka Sandra Paňos. Alexia Putellasová bola po prepustení zo zdravotných dôvodov tento týždeň na lavičke náhradníčok, hoci sa už na ihrisku neobjavila s tímom, ktorý vedie Jonatan Giráldez.