FC Barcelona dosiahla najväčší úspech španielskeho ženského futbalu v Göteborgu

21 MÁJ 2021 | ČLÁNOK
FC Barcelona vyhrala Ligu majstrov vôbec prvýkrát v histórii španielskeho ženského futbalu. Tento úspech dosiahol vo finále proti Chelsea, ktoré odohral 16. 5. 2021 na štadióne Gamla Ullevi vo švédskom Göteborgu.
Lluís Cortés posadil Sandru Paňosa na kurt do bránky; Marta Torrejón a Leila Ouahabi obsadili krídla; Patri Guijarro a Mapi León sa nachádzali v obrannej osi; Kheira Hamraoui sa postarala o stredný center; Aitana Bonmatí a kapitánka Alexia Putellas dokončili zónu stvorenia; Jenni Hermoso predvádzala útok po krídlach po boku Caroline Graham Hansen a Lieke Martens. Najvýraznejšia variácia v základnej jedenástke bola v pozícii Patriho Guijarra, ktorý išla zo stredu poľa na os obrany kryť neprítomnosť sankcionovanej Andrey Pereirovej. To znamenalo začlenenie francúzsko-alžírskeho Kheira do stredu. Zopakovali sedem z maďarského hlavného mesta v roku 2019. Vo výzve ďalšou absenciou bola Gran Canaria Andrea Sánchez Falcón (pre zranenie), zatiaľ čo na lavičke sedeli mládežnícke Coll, Font, Codina, Jana a Bruna.
Brilantný štart tímu trénovaný Lluísom Cortésom pretavil do strely do brvna Lieke Martens. Keď bol tento útok predĺžený dotykom hlavy Jenni Hermoso, vlastný gól počítaný Nemkou Melanie Leupolzovou otvorila skóre v tej istej úvodnej minúte (na 37 sekúnd).
Alexia Putellasová strelila druhý terč premenením pokutového kopu pre ľavákov "domáca značka" (min. 14). Maximálny trest spáchala Leupolz na Jenni.
Aitana Bonmatí tiež predĺžila vedenie zľava (min. 21). Vyvrcholilo to luxusné predstavenie, ktoré natočili Lieke, Jenni a Alexia. Práve Aitana bola vyhlásená za najlepšiu hráčku finále.
Caroline Graham Hansenová v 36. min stanovila stav na 0:4. Opäť zakročila Lieke Martens ako hviezdny protagonista, vstúpila do krídla a poskytovala asistenciu.
Nemecká brankárka Ann-Katrin Bergerová, kľúčová pre elimináciu Atlética de Madrid v tej istej súťaži, tentoraz nenašla najlepšiu verziu. Katalánska prevaha v úvodných 45 minútach nepripustila pochybnosti. Skupina, ktorú pripravila Emma Hayes, nemala vo prvom európskom finále nikdy žiadnu odozvu. Kapitánka Magdaléna Erikssonová, ktorá odohrala v rodnej krajine, podľahla aj mimoriadnej ofenzívnej práci FC Barcelona. Pri útoku Angličania Fran Kirby a Austrálčania Sam Kerr boli ťažko vyrušení. Nepodarilo sa to ani dánskej hviezde Pernille Harderovej, ktorá spôsobila v barcelonských radách zmätok. Nedostatočné boli vzdialené pokusy Kórejčana Ji So-Yuna, ktorý nedokázala zopakovať brilantnosť predvádzanú proti Bayernu v semifinále.
Po drvivej 0:4, boli v pokračovacej hre a výsledku absolútne kontrolované. Tréner tímu "blaugrana" navyše vo finále ocenil minúty svojim ďalším hráčom za zásluhy, v ktorých pridali Marionu Caldenteyovú, Vicky Losadu, Asisata Oshoalu, Ana-Mariu Crnogorčevićovú a Melanie Serranovú. Tento počin bol formovaný veľkým spôsobom pre FC Barcelona v jeho druhom kontinentálnom finále. Po elitnej dvojke v roku 2019 v Budapešti, vo Švédsku-2021 podpísal nezabudnuteľný a večný športový počin takého významu a zásluh pre španielsky ženský futbal.

Autor článku: Carlos Luis Chevilly

FC Barcelona porazila Benficu na začiatku Ligy majstrov

14 NOV 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona odštartovala obhajobu európskeho titulu "ručičkou" proti Benfice (5:0). Táto konfrontácia v A-skupine Ligy majstrov sa odohrala 14. novembra 2023 na Estadi Johan Cruyff, v Sant Joan Despí. Alexia Putellas a Aitana Bonmatí strieľali góly vo dvojiciach a Asisat Oshoala zavŕšila výsledok zakončením nožničkami.

FC Barcelona po návrate korunuje európsky titul v Eindhovene

03 JÚN 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona vyhrala svoju druhú ženskú Ligu majstrov. Modro-červený klub sa vrátil zozadu na štadióne PSV (Eindhoven, Holandsko) a v európskom finále 3. júna 2023 zdolal VfL Wolfsburg (3:2). Nemecký tím získal v prvom časť dvojgólový náskok. Začiatok druhého polčasu bol hektický, keďže Patri Guijarro strelila dva góly v priebehu troch minút. Definitívny výsledok, ktorý vyvrcholil pri dosledovaní zápasu, strelila Fridolina Rolfö.

FC Barcelona postupuje do štvrtého finále Ligy majstrov

27 APR 2023 | ČLÁNOK
FC Barcelona sa štvrtýkrát vo svojej histórii dostala do finále Ligy majstrov. Modro-červený tím vyradil v semifinále Chelsea, ktorú trénuje Emma Hayes. V Londýne vyhrali v prvom zápase 0:1. V druhom zápase na Camp Nou bola remíza (1:1), 27. apríla 2023. Aitana Bonmatí (hráčka zápasu) asistovala na 1:0 (min 64), skórovala Caroline Graham. Guro Reiten strieľala ľavou nohou (min 67). Do tejto hry sa zapojili aj Melanie Leupolz, Sam Kerr a brankárka Sandra Paňos. Alexia Putellasová bola po prepustení zo zdravotných dôvodov tento týždeň na lavičke náhradníčok, hoci sa už na ihrisku neobjavila s tímom, ktorý vedie Jonatan Giráldez.